Yerli Savunma Sistemleri

T625 Gökbey silahlı platform haline geliyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T625 Gökbey helikopterinin silahlandırılması için çalışmalar başladı. Dün gece Habertürk’ün yayınına katılan Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Gökbey helikopterinin silahlı bir konfigrasyonu olacağını açıkladı.

Gelişme hakkında bilgi veren Prof. Dr. İsmail Demir, “Çalışmalar TUSAŞ öz kaynağı ile sürüyor” dedi.

Son yıllarda genel maksat helikopterlerinin gelişen mühimmat teknolojisi ile birlikte silahlandırılması  konusunda önemli adımlar atılıyor. Sikorsky S-70’i, Güney Kore de Surion helikopterini burna takılan makineli top, her iki tarafa konulan pylon yardımı ile çeşitli mühimmatların yüklenmesi gibi çalışmalarla genel maksat helikopterlerini silahlı platform haline getiriyor. Bu konuda talep, taarruz helikopteri ihtiyacı düşük sayıda olan, farklı tip helikoptere girmek istemeyen ülkelerden gelmişti.

Güney Koreli havacılık şirketi KAI, Surion helikopterini silahlı platform haline getirdi.

2018’DE UÇTU

Hem sivil hem de askeri modeli üzerinden devam eden çalışmalarda ilk T625 Gökbey için çalışmalar resmi olarak 6 Haziran 2013 tarihinde Özgün Helikopter Programı Sözleşmesi imzalanarak başlamıştı. İlk prototip, 6 Eylül 2018’de ilk uçuşunu yapmıştı. Halen helikopterin test uçuşları sürüyor.

Toplam kalkış ağırlığı 6 ton olarak planlanan T625, motor ve transmisyon sistemi ile T129 ATAK ile ortak sistemlere sahip. Yolcu kapasitesi 12’ye kadar çıkartılabilen helikopterde şu an Honeywell imalatı LHTİC-CT8004A motorları kullanılıyor. 

Yakın bir gelecekte TUSAŞ Motor Sanayi (TEI) tarafından tasarlanan TS1400 serisi de T625 Gökbey’e güç verecek. Halen TEI motor teslimatlarını TUSAŞ’a sürdürüyor.

İLK KULLANICI JANDARMA

Jandarma Genel Komutanlığı T625’in ilk kullanıcısı olacak. Komutanlığın yıllık raporuna göre 20 adet T625 alınması planlanıyor. Halen Gökbey helikopterinin Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) üzerinden de test çalışmaları devam ettiriliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala