Yerli Savunma Sistemleri

F-16’lara yapısal iyileştirme

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB)koordinasyonunda Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterine ilk giren F-16C ve D’lerin Block 30 serisi için modernizasyon faaliyeti büyük bir hızla devam ediyor. Çalışmalar, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerinde sürdürülüyor.

Toplam 35 Block 30 serisi F-16’lara gerçekleştirilen yapısal iyileştirmelerle, hizmet ömürleri 4 bin uçuş saati daha artacak. Halen bu uçaklar, 8 bin uçuş saatine sahip yavaş yavaş gövde ömürlerinin sonuna geliyor.

Bir savaş uçağı yıllık olarak ortalama 200 saat uçuyor. Ek 4 bin saat gövde ömrünün uzatılması ile Block 30 serisi 20 yıl daha hizmet verir hale getirilecek.

 

ÖZEL KİTLER GETİRİLDİ

Gövdede yapısal destek için kitler ABD’den Lockheed Martin’den getirildi. Her bir F-16 için 1200 ila 1800 adam saatlik modifikasyon ile kitler takılıyor. Gerçekleştirilen bakım işlemi sonrasında uçaklar test uçuşu yapıyor. Ardından da Hava Kuvvetleri’ne teslim ediliyor.

Plana göre 35 uçaktan ilk 25’i TUSAŞ tesislerinde modernize edilecek. Kalan 10 uçak da Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi’nde modernize edilecek. Daha önceden 2018’de planlanan ilk teslimat planlanırken bu süreç 2020’ye uzamıştı. Projenin 5 yıllık sürede 2023’e kadan bitmesi hedefleniyordu. Ancak bu sürecin bir süre daha uzayabileceği tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap