Yerli Savunma Sistemleri

ESEN, GÖRDES ile ödül aldı

Ankara merkezli savunma ve havacılık mühendislik şirketi ESEN tarafından geliştirilen Görüntü Destekli Seyrüsefer Sistemi GÖRDES, Türk Elektronik Sanayicileri Derneği TESİD tarafından KOBİ Dalında Yenilikçi Ürün Ödülü’ne layık bulundu.

GPS (Küresel Konumlama Sistemi) karıştırmanın oldukça artmış olduğu günümüzde, karıştırmanın olduğu bölgelerde hava araçlarının seyrüseferi ciddi bir sorun olmaktadır. GÖRDES, her türlü insanlı ve insansız sivil ve askeri hava platformunun GPS’e ihtiyaç duymadan gündüz şartlarında seyrüsefer yapabilmesini sağlamakta.

GÖRDES, hava aracının üzerinden uçtuğu bölgenin fotoğraflarını çekerek, bu fotoğrafları hafızasındaki bilgilerle eşleyerek, hava aracının bulunduğu konumu belirlemekte ve hava aracına iletmekte. Bu sayede de, GPS karıştırması altında uçuş mümkün olmakta. Özellikle askeri operasyonlarda karşılaşılan, yoğun karıştırmaya maruz bölgelerde bu yeteneğin büyük fark oluşturulması hedefleniyor.

İLKE İMZA ATTI

TÜBİTAK’ın AR-GE desteğini de alarak geliştirilmiş olan GÖRDES, dünyada benzer fonksiyonlu sistemlerin ilkleri arasında yer almaktadır.

Geliştirme çalışmaları 2017’den beri süren, ülkemiz güvenliği için önemli bir ihtiyacı karşılayacak ürünümüz, test ve gösterimlerini tamamlamış ve kullanımı ile ilgili olarak gerek yerli gerekse yabancı hava platform üreticileri ile görüşmeler sürmektedir.

Bugün ödül töreninde konuşma yapan ESEN Genel Müdürü Cem Uğur “Bu ödülü ESEN’e layık gören TESİD’e ve ürünün geliştirilmesinde destek olan TÜBİTAK’a teşekkürlerimizi sunuyoruz. ESEN, inovasyona bağlı büyüme stratejisine devam edecektir” dedi.

ESEN Hakkında

ESEN, havacılık, uzay, savunma ve güvenlik alanlarında kendi çözümlerini geliştirerek sunan bir mühendislik şirketidir. ABD merkezli Sierra Nevada Corporation (SNC) ortaklığı ile 2012 yılının Şubat ayında kurulmuş olup, hali hazırda ODTÜ Teknokent’te yer alan merkezi ve Hacettepe Teknokent’te yer alan şubesi ile faaliyetlerini Ankara’da sürdürmektedir.

ESEN, hava aracı modifikasyon ve sertifikasyonu, yazılım ve donanım entegrasyonu mahiyetli programlar yürütmüş, hava ve kara platformları için Geniş Alan Görüntüleme (GAG) sistemleri, Trafik Arazi Çarpışma Önleme Sistemi, HF/DF Yön Bulma, İzleme Sistemleri ile Komuta Kontrol Sistemleri gibi özgün, yerli ve millî ürünler geliştirmektedir. Firmamız son yıllarda yetkinlikleri arasına Veri Füzyonu, Büyük Veri Analitiği ve Sabit Kanatlı Dikey İniş Kalkışlı İnsansız Hava Aracı geliştirilmesini de eklemiştir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala