Yerli Savunma Sistemleri

AKINCI seri imalata girdi

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri için seri imalata geçti. Gelişmeler hakkında bilgi veren Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, AKINCI İnsansız Hava Aracı (İHA) için seri üretim faaliyetlerine başlanıldığını açıkladı. AKINCI, bu yıl envantere alınacağına dikkat çekti.

Halen AKINCI’nın ilk iki prototibi Çorlu/Tekirdağ’da testlerde kullanılıyor. Üç numaralı prototip geçtiğimiz günlerde fabrikadaki imalat hattından çıkmış, yer testlerinin ardından uçuş için Çorlu Havalimanı’ndaki Baykar Test Merkezi’ne gönderilmişti.

6 ADET AKINCI TESLİM EDİLECEK

Testlerin kısa süre içinde tamamlanması ardından da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bu yıl içinde teslimatın başlaması öngörülüyor. Baykar, ilk etapta toplam 6 adet AKINCI’yı Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edecek. 

Toplam 5,5 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip olacak AKINCI, 40 bin feet irtifada 24 saat görev yapabilecek. Baykar-Ivchenko ortaklığında AI450 serisi motorlara sahip olan AKINCI için TUSAŞ Motor Sanayi TEI tarafından geliştirilen PD222 motorlu farklı bir model için de çalışmalar sürüyor. 

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap