Savunma

Unidef’in Silah Podu ilk atışını yaptı

2014’ten bu yana helikopterlere mini gun tasarımı uygulayan Unidef’in öz kaynakları ile geliştirdiği 12,7 mm silah podu ilk atışını başarıyla tamamladı. Test atışı, yerde hazırlanan özel bir düzenek ile geliştirildi. 

Hava araçlarının etkinliğinin artırılması ve gerektiğinde hızla müdahale için geliştirilen silah podunda SYS tarafından üretilen CANiK 12,7×99 mm Ağır Makinalı Tüfek’in hızlı atım versiyonu kullanıldı.

Mermi kapasitesi 400 atım olarak belirlenen Silahlı Pod için ihtiyaç doğrultusunda taşınacak mermi sayısının artırılması için de çalışmalar gerçekleştirilecek. Şirket, yer testlerinin tamamlanmasının ardından uçuş testlerini de hayata geçirmeyi hedefliyor.

Mil Std 1763’e göre acil durumlarda paylondan güvenli ayrılma olarak adlandırılan jettison testlerinin de yapılması planlanıyor. Testlerin ABD’de gerçekleştirilmesi öngörülüyor. 

Türkiye’de yerli ve milli imkanlarla geliştirilen ve atış testi aşamasına ulaşan ilk silah podu olma özelliği taşıyan sistem, uçakların kanat veya gövde altlarına takılabilecek. Helikopterlerde ise gövde yanına yerleştirilerek uçuş gerçekleştirilecek.

NEDEN SİLAH PODU

Unidef’in kullanıcılarına sağlayacağı en önemli avantaj ise ihracat kısıtlarına tabi olmayan bir çözüm olacak. Silah podları, üzerinde namlulu silaha sahip olmayan muharip platformlara bu kabiliyeti kazandıran genel maksatlı ya da sivil amaçlı platformları ise silahlı hale getiren bir çözüm olarak farklı silahlı kuvvetler tarafından uzun zamandır kullanılıyor. 

Son dönemde özellikle askeri ya da sivil genel maksat helikopteri, zirai ilaçlama uçağı ve eğitim uçağı gibi platformların silahlandırılması ve taarruz ve silahlı keşif gibi görevlerde kullanılması yaygınlaşıyor.

TASARIMDA UNIDEF-AEROS ORTAKLIĞI

Tasarım sırasında Unidef, Aeros ile iş birliği yaptı. Unidef silah konusundaki tecrübesini, Aeros da havacılık konusundaki tecrübesini ortaya koyarak silahlı podun geliştirilmesine katkıda bulundu. 

Bu iş ortaklığının, ilerleyen zamanlarda, ihtiyaçlar doğrultusunda farklı silah ve görev podlarının tasarlanıp endüstrileştirilmesini kapsayacak şekilde genişlemesi de planlanıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala