Savunma

F-16 Block 30’da 8’inci uçak teslim edildi

Savunma Sanayi Başkanlığı (SSB) koordinasyonunda sürdürülen ve F-16’ların ilk serisini oluşturan Block 30’lar için gerçekleştirilen yapısal iyileştirmede 8’inci uçak tamamlandı. 86-195 kuyruk numaralı F-16D, TUSAŞ tesislerinden çıkarak Hava Kuvvetleri tarafından teslim alındı.

Normalde 8 bin uçuş saati limitine sahip F-16’ların Block 30 serisi, gerçekleştirilen yapısal değişiklik ile 4 bin uçuş saati daha uçabilecek. Bunun anlamı uçağın en az 20 yıl süre ile görev yapması.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tesislerinde gerçekleştirilen yapısal modifikasyonun ilk teslimatı geçtiğimiz ocak ayında başlamıştı. Bu sürecin ardından Block 30’lara ÖZGÜR modernizasyonu uygulanarak yazılım ve aviyonik açıdan da uçakların güncellenmesi hedefleniyor.

Tolga Özbek F-16 yapısal iyileştirmeyi anlatıyor:

 

Özel kitler getirildi

Gövdede yapısal destek için kitler ABD’den Lockheed Martin’den getirildi. Her bir F-16 için 1200 ila 1800 adam saatlik modifikasyon ile kitler takılıyor. Gerçekleştirilen bakım işlemi sonrasında uçaklar test uçuşu yapıyor. Ardından da Hava Kuvvetleri’ne teslim ediliyor.

Plana göre 35 uçaktan ilk 25’i TUSAŞ tesislerinde modernize edilecek. Kalan 10 uçak da Eskişehir Hava İkmal Bakım Merkezi’nde modernize edilecek. Daha önceden 2018’de planlanan ilk teslimat planlanırken bu süreç 2020’ye uzamıştı. Projenin 5 yıllık sürede 2023’e kadan bitmesi hedefleniyordu. Ancak bu sürecin bir süre daha uzayabileceği tahmin ediliyor.

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala