Savunma

Ukrayna ile İHA ve motor konusunda iş birliği yapılacak

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in Türkiye ziyareti sırasında başta İnsansız Hava Araçları (İHA) ve motor konusu olmak üzere savunma iş birlikleri konusunda anlaşmalar imzalandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da yer aldığı toplantıda, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ve Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında savunma sanayii projeleri kapsamında iyi niyet beyanı, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Ukrayna Savunma Bakanı Andrii Taran arasında Askerî Çerçeve Anlaşması imza altına alındı.

KARŞILIKLI FAYDA

Konuyla ilgili olarak Ukrayna tarafından yapılan açıklamada, “Mutabakat, Ukrayna ve Türkiye’nin savunma-sanayi programlarını geliştirme ve savunma yeteneklerini güçlendirme ve karşılıklı saygıya ve birbirlerinin çıkarlarını göz önünde bulundurmaya dayalı, karşılıklı fayda sağlayan uzun vadeli iş birliği kurma arzusunu yüceltiyor” dendi.

MASADAKİ PROJELER

Bayraktar TB2: Ukrayna, satın aldığı 6 adet Bayraktar TB2 ile Hava Kuvvetleri’ndeki İHA/SİHA yapılanmasında önemli bir adım atmıştı. Ukrayna bu sayıyı 48’e çıkarmak istiyor. Bu konuda mutabakat imzalandı. Ayrıca Ukrayna Akıncı TİHA sistemi ile de yakından ilgileniyor.

AI-450T motoru: Ukraynalı Ivchenko Progress tarafından imal edilen AE450 turboprop motoru Akıncı TİHA’da kullanılıyor. Bu motor için iş birliği adımı atılmış, ticari satış hakları ve geliştirme hakları Baykar tarafından ortak kurulun şirkete aktarılmıştı.

Jet motor: Gezgin Seyir Füzesi için AI35 sekisi jet motor konusunda adım atılmıştı. Normalde jet eğitim uçaklarında kullanılan motorun Gezgin seyir füzesine adapta edilmesi planlanıyor.

Türkiye ayrıca Milli Muharip Uçak konusunda TR Motor tarafından geliştirilen motor konusunda da Ukrayna ile iş birliği yapmak istiyor.

ERDOĞAN: HEDEF 10 MİLYAR DOLAR TİCARET HACMİ

İmzalanan anlaşmalarla ilgili olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Az önce imzalanan metinler de bu irademizin pek çok başlıkta somut projelerle vücut bulmasını sağlayacaktır” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İş birliğimiz savunma sanayinden eğitim iş birliğine, turizmden sağlık sektörüne geniş bir yelpazede karşılıklı yarar temelinde derinleşiyor. Görüşmelerimizde yatırımların artırılmasıyla ekonomik ve ticari iş birliğimizi yeni seviyelere taşıma yönündeki karşılıklı irademizi de teyit ettik. Malum Kiev’i ziyaretimizde de ticaret hacmimizi 10 milyar dolara çıkarmak gibi bir hedef belirlemiştik. Bu doğrultuda serbest ticaret anlaşması müzakerelerini süratle neticelendirmek hususunda Sayın Zelenskiy’i ile hemfikiriz. Turizm alanında küresel salgına rağmen bu yıl 500 binden fazla Ukraynalı misafiri ağırlamış olmamız, haklarımız arasındaki yakınlığı ve Ukraynalı misafirlerimizin güvenli turizm girişimimiz kapsamında aldığımız önlemlere olan itimadını açıkça gösteriyor.” ifadelerine yer verildi.

Geçtiğimiz Ağustos ayında Ukrayna Stratejik Sektörlerden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, Türkiye’ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. Gerçekleştirilen ziyaret esnasında; T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile Ukrayna tarafı arasında, savunma sanayii sektöründeki iş birliğini konu edinen Mutabakat Muhtırası (MoU) imzalanmıştı. Ayrıca Urusky; TUSAŞ, Roketsan, ASELSAN ve Baykar Savunma gibi Türk savunma sanayii şirketlerinde de çeşitli incelemelerde bulunmuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap