Savunma

Ukrayna Donbas’ta TB2 kullandı

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri, ilk kez Bayraktar TB2 SİHA’ları Donbas’taki Rusya yanlısı işgalci güçlere karşı kullandı. TB2, D-30 obüs sistemini vurarak kullanılamaz hale getirdi. Ukrayna’nın İHA operasyonu, Rusya ve Almanya tarafından eleştirildi.

Rusya: “Türk SİHA’ları bölgeyi istikrarsızlaştırıyor”

Rusya, Ukrayna ordusunun ülkenin doğusunda Türkiye’de üretilen silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) kullanmasına tepki gösterdi. Kremlin, Türk SİHA’larının bölgedeki durumu “istikrarsızlaştırdığını” belirtti.

Rusya, Türkiye’nin Ukrayna’ya silahlı insansız hava aracı (SİHA) satma kararına tepki gösterdi. Rus yetkililer, bu adımın, Ukrayna’nın doğusundaki uzlaşmazlığı derinleştirme riski taşıdığını savundu.

 

Ukrayna’nın Bayraktar TB2’leri Donbass’ta kullanması üzerine Rusya’dan bir tepki de Rus Dışişleri Bakanı Lavrov’dan geldi. Lavrov şunları söyledi:

“Bayraktar insansız hava aracının Ukrayna Silahlı Kuvvetleri tarafından Donbass’taki mevzilerde kullanıldığına dair raporlara gelince şimdi bu bilgiyi teyit etmeye çalışıyoruz. Kiev yetkililerinin son açıklamalarından gerçeğin nerede olduğunu ve kurgunun nerede olduğunu anlamak çok zor. Ve şimdi Donbass temsilcileriyle temaslar da dahil olmak üzere mümkün olan tüm yollarla iki kez kontrol ediyoruz” dedi.

Almanya: İHA’ları sadece AGİT kullanabilir

Gelişmeler sonrasında Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Ukrayna’nın İHA kullanmasının Minsk Anlaşmasına aykırı olduğunu belirtti. Sözcü, Donbass’ta tüm tarafların İHA kullandığını ancak Minsk Anlaşmalarına göre bölgede İHA kullanabilecek tek gücün Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) olduğunu kaydetti.

Alman Dışişleri Sözcüsü tüm taraflara “gerilimi yatıştırma” çağrısında da bulundu. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi ise Alman Dışişleri’nin açıklamasını eleştirdi.

Ukrayna’nın Berlik Büyükelçisinden cevap

Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk ise şu ifadelerle Alman Dışişlerine yanıt verdi: “Ukrayna tarafı Dışişleri Bakanlığı’nın bugünkü uyarısını kesin olarak reddetmektedir. Eğer ülkemin toprakları gece gündüz ağır Rus silahlarıyla bombalanırsa ve siviller ve askerler öldürülürse meşru müdafaa hakkımız vardır.”

Büyükelçisi Melnyk, Alman hükümetinin “işgal altındaki topraklardaki dramatik durumla ilgili endişelerini ifade etmek yerine, Moskova’ya haddini bildirme çabalarını iki katına çıkarması gerek” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala