Deniz KuvvetleriSavunma

Üçüncü P-72 teslim edildi

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın hava gücüne önemli katkı sağlayan P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın üçüncüsü teslim edildi. Projede ilk uçak geçen yıl Aralık ayında, ikinci deniz karakol uçağı geçtiğimiz Mart ayında envantere katılmıştı.

Halen Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde 3’ü askeri nakliye-personel taşıma amaçlı 3’ü de deniz karakol görevlerinde kullanılmak üzere teslim edilen P-72 uçaklarından toplam 6 adet bulunuyor. Bu uçaklar, sivil olarak bölgesel taşıma amaçlı tasarlanan ATR-72-600 serisinin askeri modeli.

 

MELTEM-3 Projesi’nde gerçekleştirilen teslimatla ilgili olarak Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “Deniz Kuvvetlerimizin Mavi Vatanımızdaki etkinliğine önemli katkılar sağlayan P-72 deniz karakol uçaklarından üçüncüsünün kabul testleri, Meltem-3 Projesi kapsamında 06 Temmuz 2021’de başarıyla icra edildi” ifadelerine yer verildi..

Proje kapsamında Dz.K.K.lığı’na teslim edilecek 6 adet P-72 Deniz Karakol Uçağı’nın kabul faaliyetleri 2020 yılı içerisinde başlamıştı.
İtalyan Leonardo firmasının ana yükleniciliğinde yürütülen proje, Türk sanayinin de yoğun katılımı ile gerçekleştiriliyor. TUSAŞ tarafından detay parça üretimi, uçak modifikasyonu, malzeme tedariki, yer ve uçuş testleri desteği ve Entegre Lojistik Destek aktiviteleri gerçekleştiriliyor.
ASELSAN tarafından sistem/cihaz tedariki sağlanıyor. Uçaklarda Milsoft tarafından geliştirilen Link 11 ve Link 16 sistemleri bulunurken, Deniz Karakol Yer İstasyonumuz Havelsan tarafından P-72 uçaklarına destek verecek şekilde güncellendi. Uçaklardaki radar, EDT ve akustik gibi görev sistemleri Thales Firması tarafından sağlandı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala