Kara KuvvetleriSavunma

TUSAŞ’tan Kara Kuvvetleri’ne 55’inci T129

Milli Savunma Bakanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığının bir adet T129 ATAK helikopterini daha envanterine eklediğini bildirdi. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından üretilen ve testleri tamamlanarak teslim edilen T129 halen Kara Havacılık birliklerinin ana taarruz helikopteri olma özelliğine sahip.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Faz-2 konfigürasyona sahip bir T129 ATAK helikopteri daha Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın envanterine alındı. Böylece 55’inci ATAK helikopterimiz de envantere girmiş oldu” ifadelerine yer verildi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ilk uçuşu Kasım 2019’da gerçekleştirilen T129 ATAK helikopterlerinin Faz-2 teslimatına geçtiğimiz şubat ayında başladı. İlk iki helikopterden biri Kara Kuvvetleri’ne, diğeri de Emniyet Genel Müdürlüğü’ne verildi. Böylelikle Polis Havacılık envanterine yeni bir tip helikopter katmış oldu.

Faz-2’nin en büyük özelliği, Faz-1’e göre elektronik harp yeteneğinin olması. Elektronik harp paketi içinde Radar İkaz Sistemi (RWR), Radyo Sinyal Karıştırıcı (RFJ), Lazer İkaz Sistemi (LWR) ile 9681 V/UHF telsiz yer alıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap