Savunma

TUSAŞ’tan akademik tezlere 40 bin TL’ye kadar bütçe desteği

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ülkemizde havacılık ve savunma konusundaki bilimsel çalışmalara maddi destek veriyor. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin TUSAŞ Teknoloji Yol Haritası ve faaliyet alanları ile ilgili tez çalışmalarına yüksek lisans için 20 bin TL, doktora tezlerinde de 40 bin TL bütçe sağlanacak.

TUSAŞ içinde bu programlar TUSAŞ Bilimsel Araştırmalar Programı (TUSAŞ BAP) tarafından yürütülüyor. 2021 yılında başvuruya açılan TUSAŞ BAP proje konuları listesine buradan ulaşabilirsiniz.

16 Ekim’e kadar yapılacak başvurularla ilgili sonuçların 3 Kasım 2021’de açıklanması hedefleniyor:

Dönem Bilgisi Tarih
Başvuru Tarihleri 16.08.2021 – 16.10.2021
Değerlendirme Dönemi 16.10.2021 – 27.10.2021
Sonuçların Açıklanması (Planlanan) 03.11.2021

Başvuru Süreci: TUSAŞ BAP kapsamında proje önerilerinin bağlantıdaki Başvuru Formuna uygun olarak, formda belirtilen ek dokümanlar ile birlikte hazırlanması ve tez danışmanı tarafından [email protected] e-posta adresine gönderilmesi gerekmektedir.

Değerlendirme Süreci: TUSAŞ içerisinde tez konusuna uygun bölümlerle koordinasyon sağlanarak, ilgili uzmanlardan oluşturulan Değerlendirme Komitesi (DK) tarafından TUSAŞ BAP proje önerileri değerlendirilmektedir. Olumlu değerlendirilen projeler için, tez danışmanının da katılım sağlayacağı işbirliği toplantısında tez öğrencisi tarafından DK üyelerine sunum yapılması ve projenin kapsamında mutabık kalınması durumunda destek kararı verilmesi planlanmaktadır.

Proje İzleme ve Kapanış Süreci: Yüksek lisans tezleri için 6 aylık, doktora tezleri için ise 12 aylık gelişme raporları ile proje faaliyetleri izlenmektedir. TUSAŞ BAP projelerinin başarıyla sonuçlandırılması için, projede tanımlanan iş paketlerinin başarıyla tamamlanması ve lisansüstü tezin yayımlanması beklenmektedir. Tez çalışması tamamlandığında DK üyelerine bir kapanış sunumu yapılarak süreç tamamlanacaktır.

Bütçe: TUSAŞ BAP için vergiler dâhil bütçe üst sınırı ve desteklenmesi uygun görülen destek kalemleri aşağıdaki tabloda özetlenmiştir:

Yüksek Lisans Doktora
Makine-teçhizat

Sarf malzeme

Hizmet alımı

20.000 TL 40.000 TL

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap