Savunma

Türkiye’nin F-35 Programı’ndan çıkartılması üretimi sıkıntıya soktu

ABD Kongresine sunulan bir rapora göre Türkiye’yi F-35 Programından çıkaran ABD üretim sürecinde sorunlar yaşıyor.

C4Defence’in haberine göre, ABD Sayıştay’ı (Government Accountability Office /GAO) 12 Mayıs tarihinde bir rapor hazırlayarak bu durumu kayıt altına aldı. GAO, seri üretim süreci hızlanırken parçaların tedarik edilmemesinin yarattığı sıkıntıyı rakamlarla açıkladı. GAO raporuna göre Ağustos 2017’de 2 binden az parça teslim edilmişti. Temmuz 2019’da bu miktar 10 bine yaklaştı. Parça azlığı sorunu ise rapora farklı bir şekilde yansıdı. Temmuz 2018’de ayda 875 parça eksik idi. Bu miktar bir yıl sonra Temmuz 2019’da 8 bine ulaştı. Rapora göre parçaların yüzde 60’dan fazlası 20 alt yükleniciden tedarik ediliyor.

Türkiye’nin Rus yapımı S-400 hava savunma sistemi tedarik kararıyla birlikte Pentagon Türk Savunma ürünlerini sistemden çekti. Türk firmaları uçağın bin 5 parçasını üretiyordu.

Pentagon’da savunma ve tedarikten sorumlu müsteşar Ellen Lord Türkiye’den tedarikin 2020 Mart ayında duracağını açıklasa da rapordan  bu sürecin Aralık 2020’ye kadar devam edeceği öğrenildi. Öte yandan fiyatların tahmin edilenin üstüne çıkması bekleniyor. (C4Defence)

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı