Hava KuvvetleriSavunma

“Türkiye ile F-35 için görüşmeler sürüyor”

ABD Dışişleri Bakanlığı, son günlerin gündem konusu Türkiye’nin F-16 Block70 alım talebi ve F-35 konusunda açıklamalarda bulundu. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Ned Price, ABD Savunma Bakanlığının, F-35 anlaşmazlığının çözümü için Türkiye ile istişareler yürüttüğüne dikkat çekti.

Price, günlük basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin F-35 programı için yaptığı “1 milyar 400 milyon doların” ödenmesi konusunda ABD’nin Türkiye’ye F-16 alım teklifinde bulunduğu açıklaması üzerine gelen soruları yanıtladı.

F-16 satış teklifi

Price, “ABD, Türkiye’nin F-16’lar konusundaki isteği üzerine herhangi bir finansman seçeneği”sunmadı” derken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “ABD’nin Türkiye’ye F-16 satışı için teklif yaptığı” ifadesini ne yalanladı ne de teyit etti.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, “S-400 konusunda çok netiz. S-400 alımı sonucu CAATSA yasası uygulaması bu olayın ciddiyetini gösteriyor ” ifadelerini kullandı.

Kongre onayı

Önerilen silah satışlarını ve transferlerini, Kongre’ye tebliğ edilmeden ve onaylanmadan teyit etmeyeceğini söyleyen Price, “Türkiye’ye gelince, NATO müttefikimiz Türkiye ile ortaklığımıza büyük değer veriyoruz. (Türkiye) Önemli bir NATO müttefikidir. Uzun süreli ve derin ikili bağlarımız var ve Türkiye’nin, NATO ile ortak çalışabilirliği öncelikli bir konu olmaya devam ediyor.” dedi.

Reuters Muhabiri Hümeyra Pamuk’un “Türkiye’nin F-35 programına yatırdığı paralarla F-16 alımı yapmasının teknik olarak mümkün olup olmadığı” sorusuna yönelik olarak yanıt veren Sözcü Price, bu soruların tamamının sorun çözüm mekanizması kapsamında olduğunu ve “ön yargılı olmak istemediğini” kaydetti.

Özel görüşme

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine doğrudan yanıt vermeyen Price, şöyle konuştu:

“Şimdi gündeme getirdiğiniz konuya gelince şunu söyleyeceğim; Savunma Bakanlığı F-35 ihtilafının çözümü konusunda Türkiye ile istişare içindedir. Türk yetkililer, F-16 uçağı satın almakla ilgilendiklerini kamuoyuna ifade ettiler. Türkiye’nin savunma tedarik planları hakkında konuşmak için sizi Türk hükümetine yönlendiriyorum. Şunu söyleyebilirim ki Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye’nin F-16 taleplerine herhangi bir finansman teklifinde bulunmadı. Savunma Bakanlığı, Türkiye ile F-35 programı, bu anlaşmazlığın nasıl çözüleceği konusunda istişarelerde bulunuyor. Bu konudaki özel görüşmeler hakkında konuşacak durumda değilim.”

Türkiye, bugüne kadar F-35 projesi için yaklaşık 1.4 milyar dolarlık bir ödeme gerçekleştirmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçtiğimiz günlerde yaptığı bir açıklamada Türkiye’nin ABD’ye ilettiği F-16 teklifinin aslında bizzat ABD tarafından yapıldığını belirtmiş ve F-35 programına ödenen paranın bir kısmının bu alımla tazmin edilebileceğini işaret etmişti.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala