Savunma

Türkiye Afganistan’dan asker çekmeye başladı

Türk Silahlı Kuvvetleri, NATO görevi çerçevesinde uzun yıllardır Afganistan’da görev yapıyordu. En son asker sayımız Kabil Havalimanı koruma amaçlı 600 idi. Taliban’ın Kabil’i ele geçirmesinin ardından 31 Ağustos’a kadar yabancı kuvvetlerin çekilmesi yönünde kararının ardından Türk vatandaşlarının tahliyesi sonrasında Milli Savunma Bakanlığı, Afganistan’ın Kabil Havalimanı’nda görev yapan askerlerin tahliyesine başlandığını açıkladı.

Açıklamayla birlikte Türk Hava Kuvvetleri’ne ait A400-M uçaklarıyla Kabil’den başlatılan tahliye görüntüleri de yayınlandı. Bakanlık açıklamasında görevin tamamlandığına dikkat çekti:

Milli Savunma Bakanlığının tahliye kararını açıklamasından kısa bir süre sonra, Taliban’ın Türkiye’den Kabil Hamid Karzai Havalimanı’nın (ki ABD varlığı ile özdeşleşen bu ismin de değiştirileceği anlaşılıyor) korunması değil, ama işletilmesi için yardım isteyebileceği haberi geldi.

Murat Yetkin’in yazısında dikkat çekilen detaya göre, Taliban’ın elinde havaalanı işletmesinden anlayan eleman bulunmadığı anlamına geliyor. Aslında başka işlerden anlayan insan kaynağı da pek yok Taliban’da. Bir önceki gün Merkez Bankası personelinin aynen korunup işe devam etmelerinin istendiği haberi vardı.
Ankara tahliye kararıyla birlikte 2002’de NATO çerçevesinde açılan Afganistan sayfasını kapatıyor ama bu Afganistan’daki varlığının da son bulduğu anlamına henüz gelmiyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap