Türk Savunma Sanayi

Uçan Baluk’u Özdemir Bayraktar tasarladı

Cüneyt Özdemir’in yayınına katılan Baykar Savunma Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Gaziantep merkezli başlayan Teknofest’in yanı sıra İnsansız Hava Araçları konusunda önemli açıklamalar yaptı.

Selçuk Bayraktar, 5,5 ton maksimum kalkış ağırlığına sahip, ‘uçak baluk’ olarak tabir ettikleri Akıncı Tarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA) farklı tasarımına sahip olduğunu belirterek “Akıncı’nın kavramsal tasarımı babam Özdemir Bayraktar’ın. Biz bir aile şirketiyiz. İTÜ Makine Mezunu olan babam, bizlerle birlikte çalışıyor” dedi.

 

Bir hava aracında en önemli konunun haklarını elinde tutmak olduğunu belirten Bayraktar “Örneğin  Bayraktar TB2’nin motorunu dışarıdan alıyoruz. Bu motoru burada da yapabiliriz. Teknoloji olarak bu mümkün. Ama maliyetleri katlayacak. Bu gibi sistemleri dışarıdan alıyoruz. Ama bu sistemler kritik değil. Umarım bu sistemler ülkemizde de yapılır ve yerlilik oranı artar” dedi.

TB2 İÇİN TEKERLEKLER, KARBON ARTIK YERLİ

Bayraktar TB2 konusunda yerli malzeme artışına dikkat çekerek “Örneğin lastikler ithaldi. Petlaş, üretim yaptı. Ömrü de 10 kat daha fazla. Gövde ve kanatlarda kullandığımız karbon artık ülkemizde yapılıyor. Yenilikler geldikçe TB2’de kullanacağız”

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala