Türk Savunma SanayiYerli Savunma Sistemleri

TUFAN’ın teknolojisi hem uçak hem uydu atabilecek

ASELSAN tarafından geliştirilen TUFAN Elektromanyetik Top Sistemi için çalışmalar hızlandı. İlk defa 2017 yılında İDEF’te sergilenen TUFAN üzerinden geliştirilen elektromanyetik teknolojisi sadece ateş desteği değil gerektiğinde uçak gemisinden uçak veya uydu fırlatma gibi alanlarda da uygulama potansiyeline sahip olacak.

Halen ASELSAN’daki Elektromanyetik Fırlatma Sistemi Geliştirme Laboratuvarı’nda sürdürülen çalışmalar Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı koordinasyonunda başlamıştı. Uzun menzil ve yüksek hız avantajları ile öne çıkan, yeni yüzyılın silahı olarak değerlendirilen ve oyun değiştirici bir role sahip olacak Elektromanyetik Fırlatma Teknolojisinde teknoloji boyut atlayacak.

Geleceğin Teknolojisi

Elektromanyetik Fırlatma (EMF) teknolojisi, roket motoru kullanan itki sistemleri ile mühimmatın sevk barutu kullanılarak namludan atılmasına dayalı silah sistemlerine alternatif yaratan çığır açıcı bir teknolojik alan olarak tanımlanıyor. EMF’nin silah sistemi tasarı-mında kullanılması sayesinde klasik namlulu silahlara nazaran çok daha yüksek namlu çıkış hızları sağlanarak mühimmat çok daha uzun menzillere sevk edilebiliyor.

Yeni Nesil Silah Sistemi

Elektromanyetik Top Sistemleri (EMT) yüksek mühimmat enerjisi ve 2000-2500 m/sn mühimmat çıkış hızı sayesinde; 300 km’nin üzerindeki mesafelere kadar etkili olabilecek bir topçu sistemi olarak kullanılabileceği gibi güncel hava tehditlerine karşı yüksek etkinlik düzeyine sahip bir hava savunma silahı olarak da görev yapabilecek.

Uçak veya Uydu da Fırlatabilir

Mevcutta sıvı ya da katı roket yakıtı kullanılan fırlatma uygulamaları ile hidrolik ya da pnömatik itki sağlayan uygulamalara da teknolojik bir alternatif oluşturan EMF teknolojisi, uçak gemilerinden uçakların kalkış için hızlandırılmasından (katapult) başlayarak torpido fırlatma ve uydu fırlatma gibi alanlarda da uygulama potansiyeline sahip bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap