Türk Savunma Sanayi

“TCG Anadolu için bazı değişiklikler seyir sırasında da yapılabilir”

Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX Fuarı’nda gelişmeleri TurDef Genel Yayın Yönetmeni Özgür Ekşi’ye değerlendiren Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, LHD sınıfındaki TCG Anadolu’nun teslimat süreci hakkında bilgi verdi. Demir, teslimatın bu yıl içinde gerçekleşmesi için çalıştıklarını açıkladı.

Özgür Ekşi’nin “LHD ne zaman envantere giriyor?” Sorusuna Prof. Dr. İsmail Demir şu cevabı verdi:

“2021 içinde envantere girmesini bekliyor idik. Her gecikmenin bahanesi koronavirüs salgını gibi görülüyor ama gemi inşasında çalışma ortamını düşünürseniz pandemi burada gerçekten bir sorun. Gemide çıkan yangın da gecikmeye neden oldu. Bunlar beklenmedik konulardı. 2021 olmadı, 2022 olsun diye bastırıyoruz. Böyle büyük bir gemide bütün fonksiyonların devrede olmasını beklemek bir bakış olabilir. Öte yandan seyir sırasında bile tamamlanabilecek işler var. Bunların limanda veya seyir esnasında tamamlanması arasında fark yok. Son kullanıcı ile mutabık kalmak gerek. Eğer bazı unsurların seyir sırasında tamamlanması sağlanabilirse bu yıl içinde teslim sorun olmaz. 

“Her şey dört dörtlük tamam olsun” denilirse yine bu yılı bekliyoruz ama söz verip yerine getirememek istemem. Bu yıl içinde teslim etmek için tüm gücümüzle çaba sarf ediyoruz. TB3’ün gemi hizmete girerken üstünde olmasını beklemiyoruz. Bu olabilirdi ama gemiyi geciktirebilirdi. TB3 ile ilgili çalışmaları başka yerde tamamlayıp hazır olunca gemiye konuşlandırmayı planlıyoruz. 

Altay Tankı ve Ukrayna Motor

Altay MBT’nin motorunda Güney Kore’den kaç motor almayı konuşuyoruz? 

Altay Tankı için Güney Kore motoru devam eder, BATU hazır olunca devreye girer.  Sayıları konuşuyoruz. Kendimizi garantiye alacak bir miktarı belirlemek gerekiyor. Örneğin 50, 100 adet denebilir. Onu konuşmamız gerekiyor, fiyatı da etkileyecek. Korelilerin motor donanımında yurt dışından tedarik ettikleri unsurlar var. BATU projemizin bir parçası bunlar da yerlileştirilecek idi. Orada Kore’ye de avantaj sağlamış olacağız. Bizim BATU projesinden Kore’ye de bir avantaj olacak. 

Baykar’ın IHA motorları konusunda elimizin rahat olduğunu son açıklamalarınızdan anlıyoruz. Yatırım mı yapıldı, stok mu var?

Demir: Stok yapıldı. TEI’nin alternatif motoru devreye alınabilecek duruma geliyor. Bu toz duman durulduktan sonra o teslimatlar muhtemelen devam eder ama şu an için çok endişeye kapılmaya gerek yok. Alternatif motor temin ettiğimiz için rahatız. PD-170, PD222 ve yabancı alternatif var. Geçen anons ettiğimiz Akıncı B bu alternatif motorla uçtu. PD222 değildi.

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala