Türk Savunma Sanayi

T129 ATAK için Türkiye ve Pakistan ABD’ye ortak baskı yapacak

Pakistan’da Karaçi’de bulunan Türk Büyükelçiliği’nin yeni binasının açılışına katılan Dışişleri Bakanı  Mevlüt Çavuşoğlu, T129 ATAK helikopterinin Pakistan Ordusu’na satışı ile ilgili son gelişmeleri paylaştı.

Pakistan, TUSAŞ tarafından imal edilen T129 ATAK Taarruz Helikopterleri’nden toplam 30 adet sipariş vermişti. Bu helikopterde kullanılan Honeywell imalatı motorların kullanımı için henüz ABD resmi bir cevap vermemişti.

Bakan Çavuşoğlu, bu konuda hem Türkiye hem de Pakistan’ın ABD’ye ortak baskı yapacağını ifade etti. Bu konuda sürecin hızlandırılmasıyla birlikte Pakistan’da uzun yıllardır kullanılan AH-1 Cobra helikopterlerinin TUSAŞ T129 ile değiştirilmesi planlanıyor. 

Pakistan’da yüksek irtifadaki performansı ile pilotların büyük beğenisini kazanan helikopter için ABD’den motor ihracat onayı bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Bu konuda quwa.org en iyi haberleri veriyor. Bizim motor için bir senelik uzatma almıştık. Adamlar kendi açılarından haklı olarak Atak’ı yeni motorla yeniden bütün testlere tabi tutacaklarını açıkça söylediler. Kongre’nin
    makul zamanda satışı onaylamasını hiç mümkün görmüyorum. Umarım motorumuz beğenilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala