Deniz KuvvetleriTürk Savunma Sanayi

Pakistan denizaltısı HAVELSAN’ın SEDA sistemiyle torpido attı

Pakistan Donanması’na ait Agosta 90B sınıfı PNS/M HAMZA (S-139) denizaltısı, geçtiğimiz hafta katıldığı tatbikatta önemli bir başarıya imza attı. Modernizasyon projesi STM ana yükleniliciğinde yapılan denizaltı, torpido atışını HAVELSAN’ın SEDA sistemi ile gerçekleştirdi.

HAVELSAN tarafından geliştirilen Sonar Entegre Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi SEDA ile yapılan torpido atışıyla, Pakistan Denizaltısı PNS/M HAMZA, SEASPARK-2022 Tatbikatı’nda hizmet dışına ayrılmış TARIQ sınıfı Type 21 fırkateyni tam isabet ile vurarak batırdı.

HAVELSAN, Pakistan Agosta 90B Projesi kapsamında STM ana yükleniciliğinde, Pakistan’ın Agosta 90B sınıfı denizaltılarının komuta kontrol ve savaş yönetim sistemleri ile denizaltı bilgi dağıtım sistemlerinin modernizasyonunu gerçekleştiriyor.

HAVELSAN SEDA sistemi

HAVELSAN su altı platformlarının ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirdiği; sensör entegrasyonu, karar destek fonksiyonları, durum sergileme, taktik seyir, torpido/silah entegrasyonu, iz/hedef yönetimi, akustik sınıflandırma ve kimliklendirme, hedef-silah angajmanı, ateşleme sekansı fonksiyonlarını içeren HAVELSAN Sonar Entegre Denizaltı Komuta Kontrol Sistemi (SEDA)  su altı dünyasında çözüm üreten bir konumda yer alıyor.

İhraç edilen en önemli denizaltı modernizasyonlarından biri

Pakistan Donanması, Fransa’dan aldığı Agosta 90B sınıfı denizaltıların modernizasyonu için açtığı ihaleye birçok şirket katıldı. Aralarında Fransız şirketlerin de olduğu konsorsiyumu geriden bırakan STM ihaleyi 2016’da kazanma başarısı gösterdi. Deniz sistemlerinde Pakistan’da önemli bir yere sahip olan STM, HAVELSAN ve ASELSAN ile birlikte denizaltının modern sistemlere kavuşmasında önemli bir yere sahip oldu.

Neler yapıldı

Entegre Sualtı Komuta Kontrol (IUCCS & C2IS) Sistemi, 

Silah Kontrol (WCS) Sistemi, 

Sonar Sistemleri, 

Periskoplar (Atak ve Seyir), 

Elektronik Harp, 

Radar, 

Gemi Veri Dağıtım Sistemi, 

STMDENGİZ Elektronik Harita Görüntüleme ve Bilgi Sistemi, 

Konvertörler, 

Dümen Sistemi 

Soğutulmuş Su Sistemi yenilendi ve modernize edildi.

Pakistan Donanması test etti ve teslim aldı

Çalışmaların tamamlanmasının ardından sistem salgın dönemine denk gelmesine rağmen STM ve HAVELSAN ekibinin özverili çalışması ile tamamlanarak Pakistan Donanması’na teslim edildi.

İki denizaltı daha modernize ediliyor

İlk denizaltıdan sonra halen Pakistan Donanması’nda aynı sınıf iki denizaltı daha STM ana yükleniciliği ve HAVELSAN-ASELSAN sistemleri ile modernize ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala