Türk Savunma Sanayi

Nijerya taarruz helikopteri ihalesine TUSAŞ T129 ile katılıyor

Nijerya, kara havacılık birliklerini güçlendirmek için taarruz helikopteri alımı gerçekleştirecek. İhaleye Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) T129 ATAK ile katılıyor. T129’un rakipleri Hindistan’dan HAL ve Avrupalı helikopter imalatçısı Airbus.

African Intelligence  sitesinin haberine göre Hindistan Nijerya’ya HAL Light Combat Helicopter (Hafif Taarruz Helikopteri -LCH) modelini öneriyor. Airbus’ın teklifi ise ortakları dışında pek fazla pazar şansı bulamayan Tiger modeli.

Terörle mücadele için ordusunu güçlendiren Nijerya, geçtiğimiz ekim ayında Baykar ile TB2 alımı konusunda el sıkışmıştı. Nijerya ayrıca Brezilyalı Embraer imalatı Super Tucano yakın destek uçaklarını da ABD üzerinden satın almıştı.

Ancak ABD geçtiğimiz yaz Nijerya’ya AH-1W Super Cobra satışını onaylamamıştı. Bu yaklaşımın ardından Nijerya uluslararası bir ihaleye çıkmaya karar verdi.

 İlk ihraç T129 Filipinlere Aralık ayında teslim edilecek

TUSAŞ, T129 konusunda ilk ihracatı Pakistan’a gerçekleştirmişti. Anlaşma sonrasında T129 motorları için ABD’den henüz bir onay çıkmadı. Türkiye 4 yıldır verilecek kararı bekliyor. Bu adım Pakistan’ı taarruz helikopteri konusunda giderek Çin’e yaklaştırıyor.

T129’un bir diğer müşterisi de Filipinler olmuştu. Filipinler Ordusu için ilk etapta 6 adet T129 satışı konusunda imzalar atıldı. Uçuş ekipleri bu yıl temmuz ve ağustos aylarında TUSAŞ’a gelerek uçuş eğitimlerini tamamladı. İlk helikopterin aralık ayında Filipinlere teslimatı planlanıyor.

Halen Faz 2 üretimi süren T129’lar Kara Kuvvetleri’nin yanı sıra Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılıyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala