Türk Savunma Sanayi

MMU’da ilk metal kesimi yapıldı

Türkiye’nin en önemli havacılık projesi olan Milli Muharip Uçak (MMU) için ilk metal kesimi gerçekleştirildi. Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, defensehere.com’a verdiği özel röportajda, TUSAŞ tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde gelinen son aşamayı anlattı.

Demir gelişmeler hakkında şu bilgileri verdi:

“TF-X Milli Savaş Uçağı olarak adlandırdığımız projede işler yolunda gidiyor. Mühendislerimiz tasarım merkezimizde çalışıyor ve proje gerçekten iyi durumda. Bildiğiniz gibi BAE Systems ile bir anlaşma yaptık. BAE Systems üzerinden belirli sayıda mühendis projemize destek veriyor. Onların ekipleri (BAE Systems) ve bizim ekiplerimiz birlikte çalışıyor. 

Dediğim gibi program yolunda ilerliyor. Herhangi bir sürpriz gelişme beklemiyoruz. Tabiki Türkiye’nin savaş uçağı alanında fazla bir tecrübeye sahip olmadığı düşünüldüğünde bu kolay bir proje değil.

İnsanları bir araya getiriyoruz ve bir eğitim alıyorlar. Tasarım süreçleri, tekrar eden süreçler ve parametrik çalışmalar gibi. Rüzgar tüneli çalışmalarının bir kısmı hali hazırda başladı ve icra ediyoruz.

 

İLK METAL KESİMİ YAPILDI

İlk metal kesimi geçen hafta yapıldı. Bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Motor konusuna geldiğimizde milli motor tasarım geliştirme sürecini de başlattık. Aynı zamanda ara bir çözüm olarak hazır bir motor kullanacağız. Elbette bu, nihai tasarımın gereklilikleriyle tam olarak eşleşmeyecek. Bizim yerli motor projemizin motor yetenekleri çok daha farklı.

Ama boyut, geometri ve diğer parametreleri dikkate aldığımızda, en azından tanıtımı zamanında yapabilmek için dünyadaki mevcut bir yada belki iki hazır motoru seçtik.

Belki ilk uçuşumuz eski bir motor gövdesiyle zamanında olacak. Sonrasında yerli motorumuzun 2026 veya 2027’den itibarıyla hazır olmasını bekliyoruz”

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Malumu siyaset geleceğinde 2023 te türbinlere star yapabilmek için hürjette GM un, MMU uçakta BAE yin kucağına oturduk gene.Evet doğrudur, Adamların bir asırdır yapabildiğini bizim 5 yılda yaptığınıza inanan dağdaki çoban,gariban Anadolu muhtarları,yandaş medya ve trostler varmı? Var.Onlarda koltuğu bize verecek kadarmı? Evet. Çevir gazı yanmasın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala