Türk Savunma Sanayi

MMU için adımlar hızlanıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) kapsamında iki önemli anlaşma gerçekleştirildi. HAVELSAN’ın geliştirdiği yazılım, MMU’nun seri imalatta kullanılacak motorunu tasarlayan TR Motor ile aralarında Stratejik İş Birliği anlaşması imzalandı. Diğer tarafta ise TUSAŞ İspanya merkezli Artificial ile uçuş kontrol sistemleri konusunda iş birliği yapacak.

MMU, içerdiği mühendislik ağırlık ve bütçe açısından halen Türkiye’nin en önemli havacılık projesi. Tasarımı süren uçağın 2023’te fabrikadan çıkartılması, 2027’de ilk uçuşunu yapması ve ardından 2030’da teslimatların gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

HAVELSAN VE TR MOTOR ORTAK ÇALIŞACAK

Projede ilk test uçaklarında ABD yapısı General Electric F110 motorları kullanılacak. Sonrasındaki özgün motor ise TR Motor şirketi tarafından geliştirilecek. Bu konuda HAVELSAN, uzun yıllardır sahip olduğu simülasyon ve modelleme teknolojilerinde elde ettiği birikimle TR Motor’a destek sağlayacak. 

HAVELSAN Genel Müdürü Mehmet Akif Nacar, plant ve kontrol modellerinin tasarım ve test doğrulama altyapılarının kurulmasını ve bilgisayar tabanlı tasarım araçlarının geliştirilerek TR Motor’un ihtiyaçlarını karşılayacağını söyledi.

TR Motor Genel Müdür Osman Dur, iş birliğinden güzel sonuçlar elde edileceğine inandığını kaydetti.

TUSAŞ ARTIFICIAL İLE SÖZLEŞME İMZALADI

İspanya merkezli Artificial, TUSAŞ ile 2.5 milyon Euro değerinde sözleşme imzaladığını duyurdu. Sözleşme, 8 uçuş kontrol çubuğunun tasarımı ve üretimini ile şirketin 200 adet ürünün gelecekte üretimi için tercih edilen tedarikçi olarak belirlenmesini kapsıyor.

İspanya merkezli mühendislik ve danışmanlık şirketi Artificial Intelligence Structures SA Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ile 2.5 milyon euro değerinde sözleşme imzaladı. Artificial’dan yapılan açıklamaya göre sözleşme, 8 uçuş kontrol çubuğunun tasarımı ve üretimini ile şirketin 200 adet ürünün gelecekte üretimi için tercih edilen tedarikçi olarak belirlenmesini kapsıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap