Türk Savunma Sanayi

Mini Akıllı Mühimmat’ta yeni dönem

İnsansız Hava Araçları (İHA) konusunda kaydedilen başarının önemli bir parçasını da mühimmat sistemleri oluşturuyor. Roketsan tarafından geliştirilen Mini Akıllı Mühimmat (MAM) serisi L ve C modelleri ile gerek Bayraktar TB2, gerekse de ANKA serilerinde kullanılıyor. Vestel’in Karayel’i de MAM serisi kullanıcıları arasında.

En son Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki çatışmalarda yoğun olarak kullanılan MAM serisi için yeni bir çalışma gerçekleştiriliyor. Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci tarafından verilen bilgiye göre mühimmatın kapasitesi daha da artırılacak.

İkinci, MAM ailesinin özelliklerinin rakiplerine göre daha fazla olduğuna göre, “Özellikle MAM-L ve MAM-C’nin ikinci, daha gelişmiş versiyonlarının şu anda çalışmaları devam ediyor. Bununla beraber bu aileyi genişletmek de istiyoruz. Yakın zamanda Akıncı, Aksungur gibi platformlarımız TSK tarafından kullanılacak. Bu platformların kabiliyetleri çok daha yüksek. Bunların kabiliyetlerine eşlenik olarak kabiliyetleri daha yüksek, daha farklı görevleri icra edebilen MAM ailesini genişleterek sürdürmeyi düşünüyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Hem ürün çeşitliliği hem değişik harp başlıkları hem de farklı platformlardan atılma yeteneğiyle MAM ailesi bundan sonraki süreçte de gelişerek devam edecek” dedi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci.

İHRACAT BAŞARISI

Halen MAM ailesi, TSK, Jandarma ve Emniyet’in yanı sıra Ukrayna, Libya, Katar ve Azerbaycan tarafından da kullanılıyor. MAM için farklı ülkelerden de talep var. Endonezya ve Malezya bu ülkelerden ikisi. 

Sahadan gelen geri bildirim ile arge faaliyetlerine TSK’nın büyük destek verdiğine dikkat çeken Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, “MAM ailesini genişletmek ve kabiliyetlerini artırmaya yönelik hem iç Ar-Ge projeleri hem de ekosistemdeki firmalarla daha üst seviye kabiliyetli ürünleri ortaya çıkarmak için çalışıyoruz” dedi.

MAM-L 10 KG HARP BAŞLIĞINA SAHİP

Ağırlığı: 22 Kg,

10 Kg Harp Başlığı, (Zırh Delici, Anti-Personel, Termobarik),

160 mm çap,

1000 mm boy,

Menzil 8+ km, (Opsiyonel INS/GPS özelliği ile 14 km),

Kullanım alanı İnsansız Hava Araçları ve Hafif Saldırı Uçakları.

MAM-C’YE ZIRH DELİCİ BAŞLIK TAKILABİLİYOR

70 mm çap,

8.5 Kg ağırlık,

2.5 Kg harp başlığı, (Zırh Delici, Anti-Personel, Termobarik),

800 mm boy,

Menzil 8 Km.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap