Türk Savunma Sanayi

Masada uçak motoru var

Son günlerde hızlanan Türkiye-Ukrayna ilişkilerinde masada uçak motoru konusunda iş birliği var. En son toplantı, önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ukrayna Başbakan Yardımcısı ve Stratejik Endüstrilerinden Sorumlu Bakanı Oleg Uruskiy ve aralarında uçak üreticisi Antonov, uçak motoru üreticisi Motor-Sich gibi Ukrayna savunma ve uçak sanayiinin önemli firmalarından temsilcileriyle bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şartların oluşturulması halinde beraber çalışmaya hazır olunduğu mesajını verdiği kaydedildi. Bu konuda bir süre daha teknik görüşmelerin yapılması kararına varıldı. Ukraynalı heyet sonrasında ASELSAN, TUSAŞ ve Roketsan tesislerinde incelemede bulundu.

TÜRKİYE VE UKRAYNA SAHA İŞ BİRLİĞİ YAPACAK

Türkiye’nin en büyük kümelenmesi SAHA İstanbul ve Ukrayna Havacılık Kümelenmesi “UKRAVİAPROM” arasında karşılıklı işbirliği anlaşması imzalandı. SAHA İstanbul Başkanı ve Baykar Savunma Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urisky arasında imzalandı. 

İki kümelenme üyelerinin ortak projeler geliştirmelerine imkan veren anlaşma, savunma ve havacılık alanında iki ülke ticaretine önemli katkı sağlayacak.

Urisky ve ekibi daha sonra Baykar tesislerini gezdi. Halen Ukrayna Ordusu, Taktik İHA sınıfındaki Bayraktar TB2’leri başarıyla kullanıyor.

 

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba,

    Motor Sich firması Çin’liler tarafından satın alınmamış mıydı? Acaba nasıl olacak …

      1. Çin’e satışa izin vermeyen ABD, Ahmet Türkiye ile ortaklığa neden izin versin ki

  2. İngiliz başta,hiç biir batı ülkesi Türkiye’ye motor teknolojisi vermeeez.Ukrayna mu,Japonya mı,Rusya mı bir yerden aceleeee(hem de çok aceleeee)motor. (Uçak,tank) almalı…İngiliz işbirliği maskesi altında oyaladı….Fransa,uçaksavar füze teknolojisi çalışmasında oyaladı,engelledi…Tarih bilmez çok bilmişler ne zaman uyanacaaaaak?
    .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı