Türk Savunma Sanayi

KTJ-3200 kabul aşamasına geçiyor

KALE ArGe için SOM füzelerinde kullanılması amacıyla geliştirilen KTJ-3200 motorunda önemli aşama daha geride kaldı. Kalifikasyon testlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından kabul faaliyet aşamasına geçildi.

savunmasanayist.com sitesinin özel haberine göre, motor SOM Seyir Füzesi’nden sonra ATMACA Gemisavar Füzesi’ne de güç verecek. Kabul faaliyet aşamasından sonra KALE ArGe motor için seri imalata başlayacak.

Halen hem SOM hem de ATMACA’da Fransız imalatı TR-40 motoru kullanılıyor. Türkiye ile Fransa arasında bir çok konuda gerilen ilişkilerin ardından Fransa TR-40 teslimatını durdurmuştu. Türkiye uzun süredir TR-40’ların yerini alacak motor konusunda çalışma gerçekleştiriyordu.

SSB ÖNCÜLÜĞÜNDE BAŞLADI 

Savunma Sanayi Başkanlığı’nın attığı adımla başlayan projede, KTJ-3200 Turbojet Motoru ile Türkiye’nin, bu alanda yurtdışına olan bağımlılığının sonlandırılması amaçlanıyor. Ayrıca ilk kez bu çapta bir turbojet motoru üreten Türkiye, bu projeden yola çıkarak daha güçlü turbojet motorlarının geliştirilmesi için faaliyetler icra edecek.

KTJ-3200 Turbojet Motoru

Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi, Kale Arge tarafından birkaç farklı yerli platformda kullanılmak üzere geliştirilen Turbojet Motor’un ve motora ait alt sistemlerinin tasarımı, üretimi, testlerinin yapılması, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi (TVP) hazırlanmasını kapsamakta.

Bu kapsamda tamamen yerli imkanlarla özgün olarak geliştirilen KTJ-3200, özellikle seyir füzeleri ve hedef uçak gibi insansız platformlara yönelik kullanım için optimize edilmiş bir Turbojet Motor.

KTJ-3200’ÜN ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLERİ

  • Kompakt tasarımı ile yüksek itki, düşük yakıt tüketimi ve farklı irtifa/hız şartlarında başlatılabilme özelliklerine sahiptir.
  • KTJ -3200 Kontrol ve Aksesuarlarının tamamı Kale Arge tarafından özgün olarak geliştirilmiştir.
  • KTJ-3200 üstün özellikleri sayesinde, yapılacak bazı modifikasyonlarla farklı hava platformlarına adapte edilebilir.

Kale Arge tarafından 2013 yılında geliştirime faaliyetlerine başlanan KTJ-3200 turbojet motoru, halihazırda SOM ve ATMACA Füzelerinin üretiminde kullanılan ve Fransa’dan tedarik edilen TR-40 Turbojet Motorunun yerini alacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala