Türk Savunma Sanayi

BORA füzelerinin teslimatı tamamlandı

Roketsan tarafından yerli imkanlarla üretilen BORA Kısa Menzilli Balistik Füze (SRBM) Sistemi’nin teslimatı geçtiğimiz yılın son günlerinde tamamlandı. Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından verilen bilgiye göre, füze sistemi, Kara Kuvvetleri Komutanlığı içinde en uzun menzilli füze olma özelliği taşıyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, BORA’nın yanı sıra yine Roketsan tarafından geliştirilen başka bir füze sistemi olan TRG-300 KAPLAN Füzesi ile bu füzelerin atışının gerçekleştirildiği K+ Silah Sistemi’nin teslimat faaliyetlerine ise yine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na yönelik olarak 2020 yılı içerisinde devam edildi.

2018’DE KAMUOYU TANIDI

www.savunmasanayist.com sitesinin haberine göre, kamuoyu tarafından ismine daha çok 2018 yılında aşina olunan BORA Balistik Füze Sistemi, halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde olduğu bilinen en uzun menzilli füze sistemidir. Balistik füzeler için ‘hassas vuruş’ olarak adlandırılabilecek kadar az bir dairesel sapma (CEP) değeri bulunan Roketsan BORA Balistik Füze Sistemi; 280+ kilometre menzile, 610 milimetre çapa, 470 kilogram ağırlığında parçacık etkili tahrip tipi harp başlığına ve 2500 kilogram toplam ağırlığa sahip.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından uzun yıllardır kullanılan TR-300 KASIRGA Topçu Roketi üzerinden geliştirilen TRG-300 KAPLAN Füzesi, 20 ila 120 kilometre arasında bir menzile sahiptir. Yapı itibariyle taktik balistik füze (TBM) sınıfına dahil edilebilecek bir sistem olan KAPLAN Füzesi, yine düşük CEP değerine sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala