Türk Savunma Sanayi

ASELSAN’dan yeni sistemler

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle, ASELSAN’ın Ankara’nın Gölbaşı’nda bulunan yeni tesisleri açıldı. Törende ASELSAN yeni nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi, KARAKULAK Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi gibi yeni nesil sistemlerin çalışması başladı. Bir bölümü de Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ı ASELSAN tesislerinde Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir ile ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün karşıladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra yerleşke içinde düzenlenen ve basına kapalı olarak gerçekleşen gezide yürütülen projeler hakkında bilgi aldı.

KORAL’IN YENİ NESLİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, SSB projesiyle ASELSAN tarafından geliştirilecek Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi projesinin başlatıldığını açıkladı. Konuyla ilgili olarak Erdoğan tarafından yapılan açıklamada, “Yeni Nesil KORAL Projesi başladı. Yeni sistem, var olan KORAL’a göre; düşman unsurlarını algılama, karıştırma ve köreltme alanında daha üstün kabiliyetlere sahip olacak.” dedi.

SSB öncülüğünde ASELSAN ile Yeni Nesil KORAL (Kara SOJ-2) projesi de törende açıklandı. Geliştirilecek Yeni Nesil KORAL Elektronik Harp Sistemi; var olan KORAL’a göre düşman unsurlarını algılama/karıştırma ve köreltme alanında daha üstün kabiliyetlere sahip olacak. 

Aynı zamanda gelişmiş teknoloji kullanan tüm düşman eski ve modern radar unsurlarına karşı operasyon yapabilecek nitelikte olacak. Yeni Nesil KORAL sistemi en etkin ve popüler radar tehdit unsurlarını bile algılayıp etkin bir biçimde karıştırarak operasyonel sahada ihtiyaç duyulan güvenli hava koridorunu açacak ve dost hava unsurlarının etkin ve güvenli bir biçimde görevlerini icra etmeleri konusunda kullanıcıya vereceği destekle bir çığır açacak.

KARAKULAK YÜKSEK FREKANS KESTİRME VE DİNLEME SİSTEMİ

TSK’nın ilk kez envanterine giren KARAKULAK Yüksek Frekans Kestirme ve Dinleme Sistemi tören sırasında tanıtıldı. Sistem, HF frekans bandı içerisinde tarama yapılması, algılanan haberleşme yayınlarının yönlerinin kestirilmesi, yerlerinin belirlenmesi, dinlenmesi, parametrelerinin çıkarılması ve kaydedilmesi işlevlerini yerine getiren bir Elektronik Harp (EH) Sistemi. 

KARAKULAK, sayısal harita altyapısı üzerinde yer belirleme yeteneği bulunuyor. Sahadaki iki veya daha fazla sistemle, seçilecek uygun haberleşme altyapısı ile koordinasyonu sağlayarak hedefe ait yer belirleme yapılabiliyor.

YENİ PARTİ KORKUT TESLİM EDİLDİ

Tören sırasında ayrıca Korkut Alçak İrtifa Hava Savunma Silah Sisteminin yeni parti teslimatı da gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ATOM Parçacıklı Mühimmat ile ülkemiz, dünyada az sayıda ülkenin sahip olduğu bir yeteneğe milli olarak sahip hale geldi”.  Ayrıca Erdoğan, yeni bir projenin başlatıldığı müjdesini de verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap