Türk Savunma Sanayi

ANKA Aselsan CATS ile atış yaptı

Son dönemde Tunus ve Kazakistan ihracatı ile adından söz ettiren Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) ürünü ANKA İHA sistemi, Aselsan tarafından geliştirilen CATS Hedefleme, Keşif ve Gözetleme kamera sistemi ile 11 saatlik test uçuşu yaptı. Bu uçuş sırasında iki mühimmat atışı da gerçekleştirildi.

Testler, Türk Hava Kuvvetleri’ne ait ANKA-S’te gerçekleştirildi. Batman 13’üncü İHA Üssü’nden havalanan ANKA-S, test uçuşunda aldığı görüntüleri komuta merkezine aktardı. CATS’in çektiği görüntüler, operasyonel seviyede olduğu bu test uçuşu ile belirlenmiş oldu.

Aselsan’dan yerli çözüm

Aselsan tarafından geliştirilen CATS kamera, bu yıl ilk olarak Baykar’ın geliştirdiği TB2 Bayraktar İHA sistemine takılmış ve testler yapılmıştı. Sistem, Baykar’ın son dönemde ihracat gerçekleştirdiği 5 ülkeye de satıldı. 

CATS, İnsansız Hava Araçları (İHA), helikopterler ve uçaklar dahil sabit kanatlı veya döner kanatlı hava platformları için geliştirilmiş olan, yüksek performanslı bir elektro-optik keşif, gözetleme ve hedefleme sistemi. 220 mm Çaplı Ortak Optik Açıklık’a sahip kamera, 1920×1080 çözünürlükte 25 kilometreye kadar görüntü sunuyor. Ayrıca Lazer Hedef İşaretleyici ve Mesafe Ölçer, Lazer Noktalayıcı ve Aydınlatıcı ile hedefini işaretleyip mühimmata yol gösteriyor. Ağırlığı ise 61 kilogram.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala