Savunma

Türk Hava Kuvvetleri 229 vatandaşı tahliye etti

Türk Hava Kuvvetleri’nin tahliye operasyonu, Airbus A400M tipi uçaklarla devam ediyor. Dün gece Afganistan’dan 229 Türk vatandaşı, Türk Hava Kuvvetlerine ait nakliye uçağıyla tahliye edilerek yurda getirildi.

Kabil Havalimanı’ndan alınan 229 Türk vatandaşı, güvenlik ve sağlık kontrolünün ardından A400M’e bindirildi. Uçak daha sonra havalanarak İstanbul’a uçtu.

Tahliye operasyonlarında Türk Hava Kuvvetleri aktif rol oynuyor. Halen envanterinde 9 adet Airbus A400M bulunan Türk Hava Kuvvetleri, hem vatandaşlarımızın Türkiye hem de Pakistan’a taşınmasında önemli bir rol oynadı.

Dört motorlu nakliye uçağı, 37 tona kadar kargo taşıyabiliyor. Kabinine paletler üzerinde yolcu koltuğu konulan uçaklar, 250 kişiye kadar taşıma kapasitesine sahip.

FRANSIZ A400M’İ FLARE ATTI

Tahliye operasyonunda geçtiğimiz gün Fransız Hava Kuvvetleri’in ait A400M Kabil Havalimanı’nda görüntülendi. Uçağın kalkışından hemen sonra ‘flare’ olarak adlandırılan ateş topları atması dikkat çekti. Flare atışı, ısı güdümlü bir füze kitlenmesi sonrasında hedef şaşırtmak için atılıyor. Aniden parlayan ateş topları, atılan füzenin motor yerine kendi üzerine çekiyor.

Fransız pilotların gerçekten bir risk alarak flare mi attığı veya bunu risk almamak için de gerçekleştirdiği konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

 

 

 

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala