Savunma

Tunus’ta ihracat şampiyonu ANKA

Savunma Sanayi Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, son dönemde Tunus’a 150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini açıkladı. Satıştan en büyük payı, TUSAŞ’ın tasarladığı ANKA-S İHA sistemi aldı.

Bugün Türkiye ile Tunus arasında video konferans yoluyla yapılan Savunma İşbirliği Toplantısı’nda projelerin imzaları atıldı. Toplam 5 Türk savunma şirketi, Tunus’a  150 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirecek.

ANKA’NIN İLK YURTDIŞI KULLANICISI

Tunus, 3 adet uydu kontrollü ANKA-S’i envanterine alacak. TEI imalatı PD170 motorlarına sahip olacak hava araçları ile birlikte yer sistemleri, eğitim ve yedek parça-bakım hizmetide TUSAŞ tarafından verilecek. 

Halen Tunus’un ardından TUSAŞ diğer ülkelere de ihracat için görüşmelerini sürdürüyor. MALE sınıfındaki ANKA, farklı modelleri ile bir çok operasyonda kendini ispat etmiş bir İHA. Yerli mühimmat kullanan ANKA, geliştirilen sistemler ile sürekli güncelleniyor.

 

TUNUS’UN LİSTESİNDE NE VAR

Anlaşmanın yaklaşık 80 milyon dolarlık bölümünü ANKA-S İHA sistemi oluşturuyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından kullanılan ANKA, böylelikle ilk ihracatını Tunus’a yapmış oldu.

ANKA-S ile birlikte Tunus’un satın aldığı silah sistemleri arasında BMC tarafından üretilen MRAP, Nurol Makina’nın Ejder Yalçın TTZA, Katmerciler AŞ’nın tanker ve tank taşıyıcısı ile ASELSAN tarafından geliştirilen elektro optik sistemler yer alıyor.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Son derece sevindirici, devamı da gelecek inşallah. Bu iha konusuna meraklılar için bulduğum en geniş sayfayı
    veriyorum, meraklısı çok şey öğrenecek, bizden de müthiş övgü ile bahsediyorlar, bakan pişman olmayacak.
    airuniversity.af.edu/defense media activity

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala