Savunma

Tunus’a ANKA-S ihracatı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), ANKA-S’i Tunus’a ihraç ediyor. Africa Intelligence’ın haberine göre, İdlib Operasyonu’nda büyük başarıya imza atan, MALE sınıfındaki İnsansız Hava Aracı (İHA) ANKA-S için Tunus  6 ANKA-S ve iki yer istasyonu için anlaşma imzaladı.

Tunus, geçen yıl İHA almak üzere ihale açmıştı. Yapılan değerlendirmede ANKA-S’i beğenen Tunus Silahlı Kuvvetleri, alım için düğmeye bastı. Anlaşma, 25 Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Tunus ziyareti sırasında imzalandı.

İDLİB OPERASYONU

İdlib’e gerçekleştirilen operasyonda Türk İHA sistemleri büyük başarıya imza attı. Baykar’ın Bayraktar TB2, TUSAŞ’ın ANKA-B ve S’i bölgede Suriye kuvvetlerine göz açtırmadı. Pantshir gibi hava savunma sistemleri İHA’lar tarafından vuruldu. İHA’ların işaretlediği hedeflere, Türk Hava sahasından atış gerçekleştiren F-16’lar ve F-4E 2020’ler nokta vuruşu yaptı.

UYDU KONTROLLÜ

ANKA-S’in en büyük özelliği, taşıdığı satcom anteni ile uydu kontrollü uçabilmesi. Böylelikle İHA sistemi çok uzaktan karıştırmaya neden olunmadan görev yapabiliyor. TUSAŞ, ilk ANKA sistemini 2010’da uçurdu. A modeli üzerinde çalışmalar tamamlandıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nde hizmete 2014’te girdi. A modelinden sonra silahlı B modeli üretildi. Elektronik karıştırma yapabilen I modeli de geliştirilen ANKA’nın son modeli ise uydu kontrollü uçan S.

2017’de hizmete giren sistem, 8 adet Cirit veya 4 adet MAM-L taşıyabiliyor. 24 saat havada kalabiliyor. Seyir hızı ise saatte 217 kilometre. Halen TUSAŞ, sistemi Pakistan ve Malezya’ya satışı için çalışmalar sürdürüyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı