Savunma

Tunus: Türkiye ile İHA anlaşması iptal edilmedi

Uzun bir süredir gelişme olmaması nedeniyle Türkiye ile Tunus arasında İnsansız Hava Aracı (İHA) satışıyla ilgili ‘iptal’ iddialarına yalanlama geldi.

Tunus Savunma Bakanlığı yetkilileri, Türkiye’den yapılacak İHA alımı konusunda atılan adımların hiç bir zaman iptal edilmediğine dikkat çekti. Anlaşmanın askıya alımının veya anlaşmanın tamamının hibeye çevrildiği yönündeki iddialar da Tunuslu makamlar tarafından yalanlandı.

Tunus, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) tarafından geliştirilen, uydu kontrollü ANKA-S alabilmek üzere Türkiye ile görüşmeler gerçekleştirmişti. Bu yıl başında TUSAŞ yetkilileri Tunus makamları ile el sıkışmıştı.

Anlaşmaya göre Tunus projenin yüzde 15’ini peşin ödeyecek, kalan Türkiye’den verilen uzun dönemli kredi ile tahsil edilecek.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bunlar da kendi aralarında devamlı tepişen kavm-i necib bir millettir. Anlaşabildikleri tek konu da Atatürk ve Türkiye düşmanlığıdır. Osmanlıdan ayrıldıklarından beri de dertleri hiç bitmedi, bizden ne kötülükler gördülerse
    artık. Öğrencilik yıllarımda dinlerdim bunları,yana yakıla Türklerin kendilerini asırlarca sömürdüğü için geri kaldıklarını anlatırlardı hep. Nasıl bir sömürü ise. O zamanlar petrol de bilinmezdi. Şimdi o Türkler yok, bol petrolleri de var. Şunların haline bakın bir. Ne zaman bitleri kanlandıysa ağır bir tokat yiyip oturdular. Muhalefeti de bırakıp artık yanaşıyorlar eski can düşmanlarına.

  2. Konuyla direkt ilgisi olmasa da meraklısı arada bir bakabilir “itamilradar”. Örneğin bugünkü haber. Haftarın geçen
    sene düşürdüğünü iddia ettiği iha , Türk değil, bir italyan predatoru çıkmış. Ayrıca bizim nakliye uçaklarının
    saat ve rota vererek faaliyetlerini de bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap