SavunmaTürk Savunma SanayiYerli Savunma Sistemleri

TÜBİTAK SAGE’den yeni füze G-40

Türkiye’de bir çok mühimmatın geliştirilmesinde önemli katkılara sahip TÜBİTAK SAGE, 40 kilometre menzilli yeni nesil bir füze sistemi üzerinde çalışıyor. Hava-Hava füze ailesi Bozdoğan ve Gökdoğan teknolojiyle TÜBİTAK SAGE, gemilerden atılacak G-40’i geliştiriyor.

Çalışmalar hakkında mavivatan.net sitesine konuşan TÜBİTAK SAGE Enstitü Müdürü Gürcan Okumuş  “Özellikle yakın hava savunma ve seyir füzesi savunma kapsamında çoğunlukla Hava-Hava füzelerinin uyarlanmış versiyonunun yakın hava savunma sistemi olarak kullanılmakta olduğu görülmektedir. Örnek sistemler arasında İsrail in SPYDER SR, SPYDER MR sistemi, Fransızların VL-MICA, Norveçlilerin NASAMS sistemi, Almanların IRIS-T SL sistemi gibi pek çok örnek bulunmaktadır. 

TÜBİTAK SAGE de öncelikli olarak GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN füzelerini kullanan NASAMS benzeri bir sistem için çalışmalar yapmış menzil ve irtifa değerini arttırmak için daha büyük bir motorlu versiyonun ön tasarımını yapmıştır.

G-40 dediğimiz füze 40 km menzil ve 40 bin feet irtifaya çıkabilen GÖKDOĞAN teknolojilerini kullanan bir hava savunma füzesidir. Bu füze kara konuşlu orta irtifa hava savunma füzesi olarak kullanılabilecek olmakla beraber Gemi Hava Savunma Füzesi olarak da ESSM muadili bir yapıya sahiptir” dedi.

RÖPORTAJIN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala