HaberlerSavunma

Tornadoların yerine hem Eurofighter hem de F/A-18

Alman Hava Kuvvetleri, uzun yıllardır kullandığı Tornado uçaklarını emekli etmeye hazırlanırken yerini alacak iki uçak tipi belli olmaya başladı. Alman Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan ve bakan Annegret Kramp-Karrenbauer’e sunulan raporda 90 adet Eurofighter Typhoon ile 30 adet F/A-18E/F Super Hornet ile elektronik karıştırma için 15 adet de EA-18G Growler alımı gündemde.

Bakan tarafından henüz bu habere yorum yapılmazken bu alım planının önümüzdeki günlerde onaylanması bekleniyor. Bir süre önce İspanya elindeki eski nesil F/A-18’leri emekli edip yerine Eurofighter Typhoon alacağını açıklamıştı.

Halen Alman Hava Kuvvetleri’nin envanterinde 93 adet Tornado ve 141 adet de Typhoon bulunuyor. Gazetelere yansıyan haberlerde zaman zaman Typhoon’ların düşük operasyon yüzdeleri nedeniyle Alman Hava Kuvvetleri’nin harbe hazırlık oranının düşüklüğü konusuna dikkat çekiliyor. 

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Öncelikle site ve çalışmalarınız için tebrik ve başarı dileklerimi sunarım. Kısa hikaye tadındaki yazılar güzel okunur cinsten. İnşallah uzun yıllar samimi iştahınızı kaybetmeden, tıklanma sayısının gölgesine girip populariteye yenik düşmeyecek şekilde (ki anladığım kadarıyla önemli bir konu imiş net dünyasında) şevkinizi yitirmeden havacılık meraklısı gençler için bir başvuru, bir ilham kaynağı olur, bu meyanda takibe şayan,gençlerin iş hayatına atılıp geriye dönüp baktıklarında hayırla yad edilen bir isim ve site olur. Tıpkı benim Uğur Cebeci nin programı kokpit için hissettiklerim gibi. Kulakları çınlasın o birkaç on dakikalık programı nasıl bir heyecanla beklediğim aklıma gelir de bir ahhhhhh demeden geçmem.
    Benim size bir sorum var. Yıllardır merak ettiğim hususu uygun bir muhatabını bulup soramadım. Hocam f-4e nin gövdesinde hava kuvvetleri roundel i kesen kırmızı şerit nedir?Motorun başlangıç yerini işaret ediyor gibi bir fikrim var ama emin değilim. Cevabı Buraya yazarsanız sevinirim

  2. Tolga bey, öncellikle yayın hayatınızda başarılar dilerim. Almanya ve İngiltere emekli ettikleri Tornadoları bize hibe ederler mi derseniz? İşimize yarar mı bu canavarlar?

    1. Tornada’lar F-16 alımı sırasında gündeme gelmişti. Ancak operasyon maliyetleri ve bakım-idamesi çok zor uçaklar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap