Savunma

Terör yuvalarına Pençe-Kartal Operasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından PKK terör örgütüne darbe vurmak amacıyla Kandil ve Sincar’a hava harekatı gerçekleştirildi. Ağırlığı Diyarbakır 8. Ana Jet ve Erhaç/Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan olmak üzere Türkiye’deki diğer üslerden havalanan Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 ve F-4E 2020 uçakları, Pençe-Kartal Operasyonu ile nokta atışı gerçekleştirdi. 

Milli Savunma Bakanlığı MSB’den yapılan sosyal medya paylaşımında “Pençe-Kartal Operasyonu başladı. Uçaklarımız teröristlerin inlerini başlarına yıkıyor” ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, “Teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki terör yuvalarına hava harekâtı icra edilmektedir” ifadeleri yer aldı.

Saat 00.30 itibari ile yapılan operasyonun ardından sabah saatlerinde ikinci açıklama geldi. MSB,  “Son zamanlarda karakol ve üs bölgelerimize her geçen gün artan taciz, saldırı teşebbüsünde bulunan, böylece halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini tehdit eden PKK ve diğer terörist unsurları etkisiz hale getirerek halkımızın ve hudutlarımızın güvenliğini sağlamak maksadıyla uluslararası hukuktan doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda Irak’ın kuzeyinde bulunan ve teröristler tarafından üs olarak kullanılan Sincar, Karacak, Kandil, Zap, Avaşin Basyan ve Hakurk’taki terör yuvalarına hava harekâtı icra edilmektedir.”

AKAR VE KOMUTANLAR HAREKAT MERKEZİ’NDE

Operasyonu Milli Savunma Bakanı Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Harekat Merkezi’nden sevk ve idare etti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Copy link
Powered by Social Snap