SavunmaUzay

Temel Kotil: TUSAŞ, savunma sektörünün amiral gemisi

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ) Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, personele 2021’in nasıl geçtiğini ve yeni yıl hedeflerini anlattı. Kotil, Binali Yıldırım’ın başbakanlığı döneminde beraber Kazakistan’ı ziyaret ettiklerini söyleyerek “Binali Bey dedi ki TUSAŞ, savunma sektörünün amiral gemisidir. Ben bu şirkette 5 yılımı tamamladım. 6’ncı yılımdayım. Çalışanlarıyla, yaptıklarıyla TUSAŞ pırıl pırıl bir şirket” dedi.

TUSAŞ olarak 2021’de arkadaşlarını kaybettiklerini belirten Genel Müdür Temel Kotil, “Ben bir televizyon programında cep telefonumu paylaştım. Beni Almanya’dan İngiltere’den arıyorlar. ‘Ben kaynakçıyım, ben şu şirketin genel müdürüyüm’ diyorlar. Gençler de arıyor. Birisi bana dedi ki ‘Ben büyüğünce sizle çalışacağım’ işte insanlarımız yaklaşımı budur” diye konuştu.

İlk uçuşlar

Prof. Dr. Temel Kotil, 2022 hedefleri arasında Hürjet ve ATAK-2 ilk uçuşunun olacağını söyledi. Milli Muharip Uçak (MMU) için ilk motor çalıştırma da bu yıl içinde gerçekleştirilecek. Fabrikadan çıkış için de Kotil daha önceden söylediği gibi 18 Mart 2023 tarihini vermişti.

İhracata devam

2021’de Kazakistan’da ANKA, Nijer’e Hürkuş ihracatını yaptıklarını belirten Kotil, “Bu videoyu 2021’in son gününde çekiyoruz ama en kısa zamanda yeni bir ihracat da açıklamak üzereyiz. Malezya’da ihalede 18 Hürjet ile ihaledeyiz” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala