Deniz KuvvetleriHava KuvvetleriSavunma

TCG Anadolu’da son durum

Yapımının önemli bölümü tamamlanan TCG Anadolu L-400, Tayfun Özberk’in objektifine takıldı. Geminin bu yıl içinde tamamlanarak seyir denemelerine başlaması hedefleniyor. Amfibi Hücum Gemisi (LHD) tipindeki gemiye İHA sistemleri ise 2023’te entegre edilecek.

Halen çalışmaları Sedef Tersanesi’nde süren TCG Anadolu’nun uçuş güvertesinde SkiJump olarak adlandırılan hava araçları için bir rampa tasarımı bulunuyor. Uzunluğu 232 metre olan TCG Anadolu’ya gücü ise kıçta 2 adet 11 MW gücünde Siemens e Sipod, başta da itici 2 adet 1500 KW gücünde Brunvoll verecek.

Bir taburdan oluşan yani 700 askere kadar oluşan gücü taşıyabilecek gemine ayrıca 4 adet Mekanize Çıkarma Aracı (LCM) veya 2 adet Hava Yastıklı Çıkarma Aracı (LCAC), 2 adet Personel Çıkarma Aracı (LCVP) bulunacak. Geminin diğer personelini 56 uçuş, 50 hastane ve 200 gemi personeli oluşturuyor.

TB3 testleri bu yıl

TB2’de geliştirilen ve TCG Anadolu’da kullanılacak TB3 İnsansız Hava Aracı sisteminin uçuş testleri bu yıl başlayacak. TB3’lerle birlikte gemide ilk etapta AH-1W Super Cobra helikopterleri bulunacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala