İHASavunma

TB2’nin yeni kullanıcısı Kırgızistan

Baykar’ın geliştirdiği TB2 Bayraktar İHA’nın yeni kullanıcısı Kırgızistan olacak. Kırgızistan Türkiye’den TB2’lerin yanı sıra 40 adet de zırhlı araç alacak. Açıklama, Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamchybek Tashiev tarafından yapıldı.

Kırgızistan, savunma sektörüne yaklaşık 33,4 milyon dolarlık yatırım yapıyor. Kırgızistan Ulusal Güvenlik Komitesi Başkanı Kamchybek Tashiev tarafından paylaşılan bilgilere göre Kırgızistan için imal edilecek TB2’ler üretim hattında. Bayraktar TB2’lerin yalnızca 5 ülkenin envanterinde olduğunu kaydeden Tashiev, Kırgızistan’ın bu ülkelerin arasına katılacağını teyit etti. Halen Katar, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan ve Polonya Bayraktar kullanıcıları arasında.

“Yakında Teslim Edilecek”

Kırgızistan için üretilen TB2’lerin yakında teslim edileceği bilgisi de aynı zamanda Tashiev tarafından paylaşıldı. Tashiev ek olarak Rusya’dan Orlan-10 İHA’lar tedarik ettiklerini de kaydetti.

Geçtiğimiz günlerde TB2 ihracatı hakkında bilgi veren Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, TB2 için 10’dan fazla ülkeyle ihracat ilişkileri olduklarını, gelirlerinin yüzde 70’inin ihracat kaynaklı elde ettiklerini söylemişti.

Baykar, 2020 yılında 360 milyon dolarlık S/İHA sistemi ihracatıyla savunma sanayii gibi stratejik bir alanda büyük bir başarıya imza atmıştı.

Bayraktar TB2 İhracatları

Bayraktar TB2 SİHA, şu ana kadar Katar, Ukrayna, Polonya, Türkmenistan ve Azerbaycan’a ihraç edildi. Öte yandan; Arnavutluk, Letonya, Fas, Etiyopya ve Macaristan’ın da Bayraktar TB2 ile yakından ilgilendiği biliniyor. Irak ise Bayraktar TB2 tedariki konusunda Türkiye ile anlaşmaya vardığını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala