Savunma

T-70’in yer testleri başladı

TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen T-70 Genel Maksat Helikopteri Programı’nda yer testleri başladı. Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından paylaşılan videoda bu kapsamda geçtiğimiz aylarda fabrikadan çıkartılan T-70’in motor testleri gerçekleştirildi.

TUSAŞ ana yükleniciliği ve ASELSAN, TEI, Alp Havacılık, Sikorsky alt yükleniciliğinde toplam 109 adet T-70 Helikopteri üretilecek. Sikorsky tasarımı S-70i’nin Türk tasarımı alt yapıya sahip modeli, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından kullanılacak.

NELER TÜRKİYE’DE YAPILIYOR

Proje kapsamında, ana yüklenici TUSAŞ, T70 helikopterlerinin kabin, kokpit, kuyruk konisi, yatay ve dikey kuyruk, ana ve kuyruk rotor palleri gibi tüm ana parçaların üretimini, nihai montaj işlemlerini, testlerini ve entegre lojistik desteğini; Aselsan, temel aviyoniklerin geliştirilmesi ve entegrasyonunu ve Sikorsky ile birlikte helikopter kokpiti geliştirilmesini (IMAS); TEI, T700 motorunun üretimini; Alp Havacılık ise iniş takımları, dişli kutusu detay parça üretimi ve dinamik parçalarının üretim ve montajını gerçekleştiriyor.

ULUSLARARASI PAZAR

Proje ile T-70’in diğer ülkelere de pazarlanması hedefleniyor. Bu açıdan S-70 serisine duyulan ihtiyaç ile TUSAŞ’ta Türkiye’nin yanı sıra diğer ülkelere de imalat planlanıyor.

Etiketler

Tolga Özbek

25 yıllık profesyonel havacılık gazetecisi... Ticari Pilot ve Çok Motor Lisansına sahip.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı