Savunma

Stealth uçakları tespit için Legion podu İHA’larda testte

ABD Hava Kuvvetleri’nin F-15C ve F-16 uçakları için geliştirdiği özel hedefleme ve stealth uçakların tespitinde kullanılan Legion podu, şimdi de İnsansız Hava Araçları (İHA) üzerinde test edilmeye başlandı.

Lockheed Martin tarafından geliştirilen Legion podu, General Atomics’in Avenger sistemine takıldı. Sistem, geçtiğimiz günlerde ABD Hava Kuvvetleri’nin Japonya’da bulunan F-15C uçaklarında de görülmüştü. ABD bu podları, Çin’in yeni nesil stealth uçaklarının tespitinde kullanıyor.

Sistemin İHA üzerindeki kullanımı ise hedeflerin tespit ve bu bilgilerin havadaki diğer uçaklara veya komuta merkezine aktarılması olarak gerçekleştirilecek. General Atomics şirketinin açıklamasına göre ilk test geçen yıl 18 Kasım’da yapıldı. Toplam iki saatlik uçuşta Avenger, Güney Kaliforniya’da çöl bölgesi üzerinde uçtu.

Test sırasında, Legion Pod’un IRST21 kızılötesi arama ve takip sistemi, bölgede faaliyet gösteren çok sayıda hızlı hareket eden uçakları tespit etti. On-pod Lockheed Martin füzyon yazılımı, her iki bölmeden gelen sensör verilerini gerçek zamanlı olarak harmanladı ve Avenger, bunları yer istasyonuna aktardı.

Lockheed Martin Sensörler ve Küresel Sürdürme Gelişmiş Programlar direktörü Scott Roberson, “Bu, birden fazla otonom uçaktaki IRST sistemlerinin, yerdeki kullanıcılara birleştirilmiş hava tehdidi verilerini ilk kez teslim etmesidir” dedi. “Ortak operasyonlarda etki alanları arasında durumsal farkındalığı artıran ortak bir operasyon resmi geliştirmek için büyük bir adım” dedi.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala