Savunma

SNC, Gözetleme Uçağı Prototipi EMARSS-V’yi ABD Ordusuna teslim etti

Necdet GÜRSOY

Geliştirilmiş Orta İrtifa Keşif ve Gözetleme Sistemi EMARSS-V gözetleme uçağı prototipi, 30 Haziran’da Eren ve Fatih Özmen çiftinin sahibi olduğu global havacılık-uzay ve ulusal güvenlik şirketi Sierra Nevada Corporation (SNC) Hagerstown, Maryland tesisinde ABD Ordusuna teslim edildi.

Modernizasyon yükseltmesi alan Beechcraft King Air 350 uçağı son uçuş testini 27 Mayıs’ta tamamladı. Toplam 5 milyon dolarlık yedi aylık entegrasyon çalışması sırasında performans ve güvenliğini artırmak ve akranlarına yakın bir ortamda çalışma yeteneğini geliştirmek için uçağa bir dizi sistem entegre edildi.

Karıştırmayı Önleme/Ayırma (Anti Jam/Selective) ve Aldatmaya Karşı Koruma (Anti-Spoofing)  modülleriyle donatılan uçakta Küresel Konumlandırma Sistemi (GPS), şifreli APX-119 Mod 5 Seviye 2 transponder ile işlevsellik kazanan Otomatik Bağımlı Gözetim-Yayın (Automatic Dependent Surveillance–Broadcast/ADS-B) sistemi yeralıyor.

Havadan Taktik Radar Sistemi “VADER” (Vehicle and Dismount Exploitation Radar) ile donatılan uçağa takılan görev geliştirme kiti, daha yüksek performanslı PT6A-67A turboprop motorlar, hafif kompozit pervaneler, hafif bir lityum-iyon pil ve kilitlenmeyen bir fren sisteminden oluşuyor.

YAKIT KAPASİTESİ ARTIRILDI

Geliştirilmiş Orta İrtifa Keşif ve Gözetleme Sistemi (Enhanced Medium Altitude Reconnaissance and Surveillance System/EMARSS) filosundan alınan operasyonel veriler, mevcut motorların yüksek/sıcak ortamlarda kullanırken uçağın dayanıklılığının yaklaşık iki saat azaldığını gösteriyor. Metil Etil Keton (MEK) kullanılarak bu sorunun giderilmesi ve yüksek/sıcak ortamlarda uçağın kalkış performansının artırılarak ağırlığının da azaltılması planlanıyor. Yakıt kapasitesinin MEK ile artırılması kritik istihbarat, gözetleme ve keşif operasyonları sırasında uçağın genel dayanıklılığını artıracak.

Kilitlenmeyi önleyici fren sistemi de kalkış alanının uzunluğunu azaltıyor. Bu da modern EMARSS-V’nin çalışabileceği uygun hava alanı sayısını artırıyor.

Sinyal İstihbarat (SIGINT) sisteminin kalibrasyonu ve testine tabi tutulması için Lakehurst, New Jersey’deki Komuta, Kontrol, Bilgisayar, Siber, İstihbarat, Gözetleme ve Keşif (Command, Control, Computers, Communications, Cyber, Intelligence, Surveillance and Reconnaissance/C5ISR) birimine gönderilecek olan uçak testlerin tamamlanmasının ardından gelecekteki operasyonel konuşlandırmalar için 15. Askeri istihbarat Taburunda hizmet verecek.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap