Hava KuvvetleriSavunma

Singapur Super Puma’larını H225M ile yeniliyor

Singapur Hava Kuvvetleri, ekonomik kullanım ömürlerini dolduran ve 1983’ten bu yana kullanılan AS332M Super Puma helikopterlerini emekli ediyor. Super Puma’ların yerine Airbus Helicopters imalatı, ailesinin en büyük modeli olan H225M’ler envantere girmeye başladı. Singapur toplam 16 adet helikopter siparişi 2017’de vermişti.

H225M’ler, AS332M Super Puma’dan yüzde 20 daha uzun menzil kapasitesine sahip. Helikopter, Arama ve Kurtarma, ambulans helikopter dahil olmak üzere geniş bir operasyon yelpazesinde Singapur Hava Kuvvetleri adına görev yapacak. 

Aynı zamanda H225M’ler, envanterde bulunan CH-47 Chinook helikopterlerine de destek verecek. Singapur bu helikopterleri yoğun olarak İnsani Yardım ve Afet Yardımı (HADR) ve Deniz Güvenliği (MARSEC) operasyonlarında kullanılıyor.

Puma ile başlayan ve sonrasında Cougar’a evrilen helikopter ailesinin son üyesini H225M oluşturuyor. Şu ana kadar Airbus Helicopters toplam 104 adet H225M teslim etti. Fransa, Brezilya, Endonezya, Malezya, Meksika, Tayland ve Kuveyt tarafından kullanılan helikopterler 143 bin uçuş saatine ulaştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala