Savunma

Silahlı keşif uçağı ihalesine Bronco II ile katılacaklar

Necdet GÜRSOY

ABD’li savunma şirketi Leidos liderliğinde biraraya gelen uçak tasarımcısı Paramount USA ve ABD’li savunma ve havacılık şirketi Vertex; ABD Özel Operasyonlar Komutanlığının hafif saldırı ve silahlı keşif uçağı ihalesine Bronco II uçağıyla katılmaya hazırlanıyor.

Terörist gruplara karşı yürütülen operasyonlarda özel kuvvet askerlerine yakın hava desteği sağlamak için ucuz bir hafif saldırı ve keşif uçağı bulmayı amaçlayan programla 75 uçak alınması hedefleniyor.

Üstten kanatlı uçak gövdesinin arkasında Pratt & Whitney PT6A-66B tek turboprop motorla çalışan bir itici pervane ve çift kuyruk boom’u bulunuyor. Bronco II’nin yüksek görünürlüğe sahip tandem kokpitinde stadyum koltuklar kullanılmış.

ABD Özel Operasyonlar Komutanlığı (US Special Operations Command/SOCOM), hafif saldırı ve keşif uçağı prototip projesinin bir parçası olarak Kasım ayında bir uçuş gösterisi yapmayı planlıyor.

Güney Afrikalı Paramount Grup tasarımı olan ve Güney Afrika’da “Mwari” olarak pazarlanan uçağın ABD’li iştirakçi Paramount USA tarafından “Bronco II” adıyla Crestview, Florida’da üretilmesi planlanıyor.

ASİMETRİK SAVAŞ İÇİN TASARLANDI

Kanat altındaki altı silah istasyonunda hassas güdümlü mühimmatlar, güdümlü ve güdümsüz roketler taşıyabilen uçağın karın kısmında yeralan modüler görev bölmesi iki saatten daha kısa sürede değiştirilebiliyor. 800 kg kapasiteli modüler bölme; göreve bağlı olarak istihbarat, gözetleme ve keşif sensörleri, sinyal istihbarat elektroniği veya kargo yükleri için kullanılabiliyor.

Asimetrik savaş için tasarlanan ve belirli bir alan üzerinde uzun bir süre çok yavaş ve sessiz bir şekilde uçabilen Bronco II’nin saatlik operasyon maliyeti bin doların altında bulunuyor.

218 knot seyir süratine ve 62 knot perdövites hızına sahip olan uçak harici yakıt tanklarıyla birlikte 6,5 saat havada kalıyor ve 2 bin deniz mili mesafe katedebiliyor.

Örnek olarak; toplam 250 kg yükle havalanan bir uçak, yedek yakıt tanklarıyla 150 deniz mili uzağa uçup dairesel bir rotada dört saat boyunca tur attıktan sonra üssüne geri dönebiliyor.

Parçalara ayrılarak nakliye konteynerine yerleştirilen bir uçak C-130 nakliye uçağına sığarken, C-17 Globemaster uçakları iki adet Bronco II’yi taşıyabiliyor.

 

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap