Savunma

S-400’leri ABD mi alacak?

Son günlerde devam eden Türkiye F-35 vermeme ve Türk Silahlı Kuvvetleri S-400 konusunda yeni bir adım atıldı. ABD Senatosu’nda hazırlanan yasa tasarısına yeni bir madde daha eklenmesi önerildi.

Bu madde ile Türkiye ABD’ye, NATO uyumlu olmayan yani Rus veya Çin yapımı sistem almayacağının garantisini verirse eğer, ABD Türkiye’nin teslim aldığı S-400 sistemini satın alabileceği şeklinde yorumlandı. Hazırlanan tasarı ile bu konuda atılabilecek adım için alt yapı hazırlandığı belirtildi.

TASARIYA GİREMEDİ

Ancak teklif tasarıya giremedi ve Senatoda reddedildi. Teklif yasalaşmaması.

İŞTE O METİN

SEC. 114. PROCUREMENT OF S-400 AIR DEFENSE MISSILE SYSTEM 

                   FROM REPUBLIC OF TURKEY.

       (a) Authority.–Subject to subsection (b), such sums as may be necessary are authorized to be appropriated for the Army for “Missile Procurement, Army” for the purchase of an S-400 missile defense system.

       (b) Certification Requirement.–The authority to purchase an S-400 missile defense system under subsection (a) is subject to a certification by the Government of Turkey to the Secretary of Defense and the Secretary of State that the proceeds of such purchase will not be utilized to purchase or otherwise acquire military apparatus deemed by the United States to be incompatible with the North Atlantic Treaty Organization.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı