Savunma

S-400 için Rusya Türkiye’nin kararını bekliyor

Nisan ayında aktif hale gelmesi beklenen S-400 hava savunmasıyla ilgili olarak Rusya’dan açıklama geldi. Rusya Askeri-Teknik İşbirliği Federal Servisi Başkanı Dmitry Shugayev, ikinci parti S-400 sevkiyatı için Türkiye’nin kararını beklediklerini söyledi.

Daha önceden yapılan açıklamada, S-400’lerin aktif hale getirilmesi konusundaki adımların koronavirüs salgını nedeniyle geçici olarak askıya alındığı ifade edilmişti. Bu konu aynı zamanda Türkiye ile ABD arasında da pazarlık konusu.

Shugayev, S-400’lerin ikinci parti teslimatı hakkında Türkiye ile görüşmelerinin ilerlediğini ve Türk tarafının nihai kararını beklediklerini söyledi. Shugayev ayrıca Türkiye’nin toplamda 1 milyar dolarlık Rus askeri teçhizatı ısmarladığını da sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Rusya’dan satın alınan ‘ilk parti’ S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi ile ilgili yaptığı açıklamada, S-400’lerin konuşlandırılmasının koronavirüs nedeniyle geciktiğini ancak planlandığı şekilde ilerleyeceğini belirtmişti.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı