GösteriHaberlerSavunma

Rusya’dan zafer geçişinde 190 farklı askeri sistem

Rusya’nın her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği Kızıl Ordu’nun Nazi Almanya’sını yenmesinin 76’ncı yıl dönümü geçişlerine bu yıl 44 uçak, 20 helikopterin yanı sıra 12 bin asker ve 190 farklı askeri sistem katıldı. National Interest, törendeki askeri sistemlerden öne çıkanları derledi.

Havacılık sistemleri açısından bu yıl dikkat çeken önemli platformların bayında, Mi-28N helikopterlerinden oluşan akrobasi ekibiydi. Envanterdeki farklı helikopter tipleri geçişte boy gösterdi. 

Rus Hava Kuvvetleri’nin stratejik bombardıman uçağı Tu-160 ise kolunda Su-35S ile geçti. Bir başka ilginç uçak ise Mig-31K uçağıydı. KH-47M2 Kinzhal füzesi taşıma kapasitesine sahip uçak, törende yeni silahının da sanki bir tanıtımıydı.

 

Rusya’nın yeni nesil savaş uçağı Su-57 de dörtlü kol ile Moskova semalarındaydı. Seri imalata geçen Su-57 konusunda çalışmalar sürüyor. Rusya’nın hava/yer görevlerini uzun yıllardır üslenen Su-25BM ile ülkenin bayrağı renklerine boyanmıştı.

TARİHİ TANKLAR

Geçiş töreninin yıldızı, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyetler Birliği Ordularının temel tankı olan T-34’dü. “Büyük Yurtsever Savaşın En İyi Tankları” olarak adlandırılan ve halen aktif olarak tutulan T-34, geçiş ile Rus halkını selamladı.

Çağdaş sistemlerde ise MP-2 ve BMP-3 Zırhlı Personel Taşıyıcıları ve modernize Kurgangets-25 platformu yer aldı. Paletli araçların geleceğini oluşturan URAN-9 İnsansız Savaş Aracı da törenlerde boy gösterdi.

Sergilenen tank sistemleri arasında T-14, T-15, T-90M, T-80BVM ve T-72B3M yer alıyordu. Geçit töreninde Çok Namlulu sistemler Tornado-S Roket ile Koalitsiya-SV, MSTA-S de yer aldı. S-400 geçiş törenlerinde sergilenen hava savunma sistemi olurken, TOR-M2, BUK-M3 ve Pantsir-S de izleyicilerin gözünden kaçmadı. Rusya Iskander-M kısa menzilli balistik füze sistemi ve RS-24 YARS ICBM’leri de törende gösterdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala