Savunma

Rusya’dan 20 bin metrede önleme tatbikatı

Rus Savunma Bakanlığı, Kamçatka’da yapılan tatbikat sırasında 20 bin metre (yaklaşık 66 bin feet) irtifadan önleme görüntülerini paylaştı. Rus Hava Kuvvetleri’ne ait Mig-31 tipi yüksek irtifa önleme uçağı tarafından gerçekleştirilen uçuşun görüntüleri YouTube kanalında paylaşıldı.

Videoda, tatbikatta 20 bin metreden izinsiz olarak Rus Hava Sahası’na giren şüpheli bir uçağı önlemek üzere eğitim yapıldığı belirtilerek, “Pilotlarımız karadan havaya atılan füze ve hava sistemlerinin yardımı olmadan ‘davetsiz misafiri’ önledi” dendi.

Amerikalıların SR71 tipi yüksek irtifadan görev yapan keşif uçaklarının önlenmesi için geliştirilen Mig-31’in bir çok rekoru bulunuyor. Çok yüksek irtifalara çıkabilen uçak hizmete girmesinin ardından SR-71 uçuşları Sovyet Hava Sahası’nda durdurulmuştu. 

 

37 BİN 650 METRE İRTİFA REKORU

Mig-31, 1977 yılında 37 bin 650 metre (yaklaşık 123 bin 520 feet) irtifa rekoru kırmıştı. Ayrıca uçak 35 bin metre irtifaya da (115 bin feet) 4 dakika 11.78 saniyede çıkma başarısı göstermişti.

Çok gelişmiş bir radar sistemine sahip olan Mig-31, 5 metre kanat açıklığına sahip bir hedefi 282 kilometre öteden tespit edebiliyor. Halen uçak Kinzhal gibi özel geliştirilmiş füzelerin atış platformu olarak kullanılıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Copy link
Powered by Social Snap