Savunma

Rusya yeni nesil savaş uçağını Dubai’de tanıtacak

Ruslar, geçtiğimiz temmuz ayında tek motorlu, stealth yani radara görünürlüğü düşük 5’inci nesil savaş uçağı Checkmate Projesi’nin başladığını açıklamışlardı. Uçağın dünya tanıtımı, 15 Kasım’da başlayacak olan Dubai Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirilecek.

Rusya’nın devlet savunma sanayi şirketi Rostec’ten yapılan açıklamada, yeni nesil Checkmate jetinin mock-up yani birebir ölçekte modelinin Dubai Airshow-2021 havacılık fuarında sergilenmesi için An-124 tipi bir kargo uçağı ile Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ulaştırıldığı belirtildi.

Bunun, Checkmate’in ülke dışındaki ilk tanıtımı olacağını kaydeden Roctec yetkilileri, Dubai’deki havacılık fuarında Checkmate jetinin basına açık tanıtımının yanında, olası alıcılar için basına kapalı özel tanıtımlarının da yapılacağını söyledi.

Jetin basına açık ilk tanıtımı bu temmuz ayında Rusya’da düzenlenen Maks-2021 havacılık fuarında yapılmıştı. Tek motorlu Checkmate jeti, ses hızının iki katı hıza çıkabilecek. Jetin menzilinin 3 bin kilometre olduğu ve 7 bin 400 kilogram cephane taşıyabileceği belirtiliyor.

İlk uçuğunu 2023’te gerçekleştirmesi planlanan jetin fiyatınınsa 25-30 milyon dolar aralığında olacağı tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala