Savunma

Rusya Kh-47M Kinzhal’ı Ukrayna’da denedi

Rus güçleri, Ukrayna Savaşı’nda geçen yıldan itibaren envanterine giren Kh-47M Kinzhal füzelerini ilk defa kullandı. Operasyonel olan Kinjal ile Rus güçleri Ukrayna’ya ait bir askeri depoyu vurdu.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus Silahlı Kuvvetleri’nin Ukrayna’daki özel operasyon kapsamında ilk kez Kinjal hipersonik füzelerini kullandığını, böylelikle Ukrayna ordusuna ait askeri deponun imha edildiğini söyledi.

Konaşenkov, “18 Mart’ta hipersonik aerobalistik füzelere sahip Kinjal füze sistemi ile Ivano-Frankovskiy bölgesindeki Delyatin köyünde Ukrayna ordusuna ait füze ve hava aracı mühimmatlarının bulunduğu büyük bir yeraltı deposu imha edildi” dedi.

Saatte 6 bin 125 kilometre hıza sahip

Füze, hipersonik yani ses hızının 5 katı süratte uçabiliyor. Uçaktan yüksek irtifadan atılan füze, saatte 6125 kilometre hızla hedefine gidebiliyor. Bu yüksek hız nedeniyle hava savunma füzeleri tarafından vurulması oldukça güç.

Füzeler, çok yüksek irtifaya, Rus Hava Kuvvetleri’nin Mig-31 tipi uçağı ile çıkartılıyor. Füzenin menzili ise 2 bin kilometre.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala