SavunmaTürk Savunma SanayiYerli Savunma Sistemleri

Roketsan’ın ihracatında rekor artış

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci, 2021 yılında ihracatta yüzde 100’ün üzerinde artış sağladıklarını açıkladı. İkinci, cironun yüzde 50’sini ihracattan elde etme hedefleri olduğunu vurguladı.

SavunmaSanayiST.com’a açıklamalarda Genel Müdür Murat İkinci, ihracatta rekor artış kaydettiklerini açıkladı. İkinci tarafından yapılan açıklamada, “Roketsan’da 2021 yılı, ihracat açısından çok önemli. 2021 yılında ihracatımızda, yüzde 100’ün üzerinde bir artış sağladık. Biz, 2025 yılına kadar ciromuzun yüzde 50’sini ihracat gelirlerinden elde etmek istiyoruz. Bu sene de yüzde 30 gibi bir orana eriştik. Şu anda Roketsan’ın gelirinin yüzde 30’u ihracattan. İki kattan daha fazla büyüme sağladık.” ifadelerine yer verildi.

Roketsan Genel Müdürü Murat İkinci.

Roketsan, 2021 yılı içerisinde 100 milyon ABD Doları’ndan da fazla ihracat gerçekleştirdi. Roketsan’ın,  2021 yılı içerisinde en fazla ihracat gerçekleştirilen Türk savunma sanayii şirketi- ihracatını açıklayan şirketler arasında- olduğu tahmin ediliyor. Ayrıca şirket, ihracat gerçekleştirdiği ülkeler bakımından da önemli başarılar elde etti.

Roketsan’ın sön dönemdeki ‘bazı’ ihracat başarıları şu şekilde:

  • Bangladeş’e TRG-300 ve TRG-230 Topçu Füzeleri ile TEBER Güdüm Kiti İhracatı
  • Asya ve Avrupa bölgelerindeki iki ülkeye UMTAS ve OMTAS Tanksavar Füzeleri ihracatı
  • Adı açıklanmayan bir ülkeye Taktik Füze Platformu (KMC) ihracatı

Ayrıca yine Roketsan üretimi SİHA mühimmatları MAM-L ve MAM-C de birçok ülke tarafından aktif olarak kullanılıyor. Roketsan, şu ana kadar yüzlerce adet MAM-L ve MAM-C mühimmatının üretimini gerçekleştirdi. Şirketin 2021 yılı içerisinde açıklanmayan birçok ihracat başarısı elde ettiği tahmin ediliyor.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Bağlantıyı kopyala